Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L johtaa 5–3
Suurimmat erot: Tavaratila — Xpeng G9 660 l, Xpeng G9L 935 l · DC-lataus — Xpeng G9 445 kW, Xpeng G9L 540 kW · Akku — Xpeng G9 92,2 kWh, Xpeng G9L 110 kWh.
Xpeng G9
Sähköinen SUV-malli (segmentti E), joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa, joista tehokkain kiipeää 100 km/h nopeuteen 4,2 sekunnissa.
Xpeng G9L
Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9 vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä
Xpeng G9L johtaa 5–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmXpeng G9L +6 km
- Akku kWhXpeng G9L +17,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmXpeng G9 −2,5 kWh/100 km
- Teho hvXpeng G9L +16 hv
- 0–100 km/h ↓ sXpeng G9 −0,6 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWXpeng G9L +95 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgXpeng G9 −410 kg
- Tavaratila lXpeng G9L +275 l
Tekniset tiedot: Xpeng G9 vs Xpeng G9L
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Xpeng G9RWD Long Range | Xpeng G9LRWD Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 585 km | 591 km | Xpeng +6 km |
| Akku | 92,2 kWh | 110 kWh | Xpeng +17,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,6 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Xpeng −2,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 445 kW | 540 kW | Xpeng +95 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 12 min | 12 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 34,1 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +0,4 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 351 hv | 367 hv | Xpeng +16 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,4 s | 7 s | Xpeng −0,6 s |
| Suurin nopeus | 200 km/h | 200 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2290 kg | 2700 kg | Xpeng −410 kg |
| Tavaratila | 660 l | 935 l | Xpeng +275 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4891 mm | 5120 mm | Xpeng +229 mm |
| Leveys | 1937 mm | 1999 mm | Xpeng +62 mm |
| Korkeus | 1680 mm | 1788 mm | Xpeng +108 mm |
| Akseliväli | 2998 mm | 3100 mm | Xpeng +102 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Xpeng G9
Xpeng G9L
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Xpeng G9
Xpeng G9L
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kummassa on suurempi tavaratila?
Xpeng G9L tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna Xpeng G9:n 660 l:iin. Ero on 275 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Xpeng G9 ottaa vastaan jopa 445 kW DC-tehoa, Xpeng G9L jopa 540 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 12 ja 12 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Xpeng G9 kuluttaa vähemmän sähköä: 18,6 kWh/100 km verrattuna Xpeng G9L:n 21,1 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 375 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




