BMW iX vs Xpeng G9L

Xpeng G9L johtaa 5–4

Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — BMW iX 35 min, Xpeng G9L 12 min · DC-lataus — BMW iX 195 kW, Xpeng G9L 540 kW · Tavaratila — BMW iX 500 l, Xpeng G9L 935 l.

BMW iX

Sähköinen SUV-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja tarjoaa nelivetoa sekä jopa 701 kilometrin toimintamatkan (WLTP-standardin mukaan).

Xpeng G9L

Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX vs Xpeng G9L

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä

Xpeng G9L johtaa 5–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX +110 km
    BMW iX
    701
    Xpeng G9L
    591
  • Akku kWhXpeng G9L +0,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    Xpeng G9L
    110
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmXpeng G9L −0,8 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    Xpeng G9L
    21,1
  • Teho hvBMW iX +177 hv
    BMW iX
    544
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX −2,4 s
    BMW iX
    4,6
    Xpeng G9L
    7
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    BMW iX
    200
    Xpeng G9L
    200
  • DC-lataus kWXpeng G9L +345 kW
    BMW iX
    195
    Xpeng G9L
    540
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Latausaika ↓ minXpeng G9L −23 min
    BMW iX
    35
    Xpeng G9L
    12
  • Paino ↓ kgBMW iX −195 kg
    BMW iX
    2505
    Xpeng G9L
    2700
  • Tavaratila lXpeng G9L +435 l
    BMW iX
    500
    Xpeng G9L
    935

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX vs Xpeng G9L

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX vs Xpeng G9L
Tärkeimmät parametrit BMW iX
xDrive60
Xpeng G9L
RWD Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka701 km591 kmBMW +110 km
Akku109,1 kWh110 kWhXpeng +0,9 kWh
Kulutus ↓21,9 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmXpeng −0,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus195 kW540 kWXpeng +345 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓35 min12 minXpeng −23 min
Toimintamatka per latausminuutti14 km/min34,5 km/minXpeng +20,5 km/min
Jännite400 V800 VXpeng +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho544 hv367 hvBMW +177 hv
0–100 km/h ↓4,6 s7 sBMW −2,4 s
Suurin nopeus200 km/h200 km/hEi eroa
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2505 kg2700 kgBMW −195 kg
Tavaratila500 l935 lXpeng +435 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Xpeng
Pituus4965 mm5120 mmXpeng +155 mm
Leveys1970 mm1999 mmXpeng +29 mm
Korkeus1695 mm1788 mmXpeng +93 mm
Akseliväli3000 mm3100 mmXpeng +100 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX

Kustannus per 100 km6,57
Kuukaudessa82
Vuodessa985

Xpeng G9L

Kustannus per 100 km6,33
Kuukaudessa79
Vuodessa950

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX

Xpeng G9L

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX vai Xpeng G9L?

BMW iX kulkee pidemmälle: 701 km WLTP verrattuna Xpeng G9L:n 591 km:iin. Ero on 110 km.

Miksi mallissa Xpeng G9L on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa BMW iX?

Xpeng G9L sisältää 110 kWh ja kulkee 591 km, kun taas BMW iX:ssa on 109,1 kWh akku ja se kulkee 701 km. Energiankulutus ratkaisee: 21,1 vs. 21,9 kWh/100 km.

Miten BMW iX:n ja Xpeng G9L:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX:ssa on AWD ja 544 hv. Xpeng G9L:ssä on RWD ja 367 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Xpeng G9L — sen 110 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX ei tarjoa tätä 109,1 kWh akulla.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.