BMW iX5 vs Xpeng G9L
BMW iX5 johtaa 7–4
Suurimmat erot: AC-lataus — BMW iX5 22 kW, Xpeng G9L 11 kW · Latausaika 10–80% — BMW iX5 23 min, Xpeng G9L 12 min · Teho — BMW iX5 578 hv, Xpeng G9L 367 hv.
BMW iX5
BMW iX5 on sähköinen E-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 578 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 845 km (WLTP) ja tasavirtalataus jopa 460 kW.
Xpeng G9L
Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX5 vs Xpeng G9L
BMW iX5 vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä
BMW iX5 johtaa 7–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBMW iX5 +254 km
- Akku kWhBMW iX5 +31 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −1 kWh/100 km
- Teho hvBMW iX5 +211 hv
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −2,4 s
- Suurin nopeus km/hBMW iX5 +10 km/h
- DC-lataus kWXpeng G9L +80 kW
- AC-lataus kWBMW iX5 +11 kW
- Latausaika ↓ minXpeng G9L −11 min
- Paino ↓ kgXpeng G9L −125 kg
- Tavaratila lXpeng G9L +280 l
Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Xpeng G9L
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BMW iX560 xDrive | Xpeng G9LRWD Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 845 km | 591 km | BMW +254 km |
| Akku | 141 kWh | 110 kWh | BMW +31 kWh |
| Kulutus ↓ | 20,1 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | BMW −1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 460 kW | 540 kW | Xpeng +80 kW |
| AC-lataus | 22 kW | 11 kW | BMW +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 23 min | 12 min | Xpeng −11 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 25,7 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +8,8 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 578 hv | 367 hv | BMW +211 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 7 s | BMW −2,4 s |
| Suurin nopeus | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2825 kg | 2700 kg | Xpeng −125 kg |
| Tavaratila | 655 l | 935 l | Xpeng +280 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Xpeng |
| Pituus | 4994 mm | 5120 mm | Xpeng +126 mm |
| Leveys | 2000 mm | 1999 mm | BMW +1 mm |
| Korkeus | 1748 mm | 1788 mm | Xpeng +40 mm |
| Akseliväli | 3035 mm | 3100 mm | Xpeng +65 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BMW iX5
Xpeng G9L
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Xpeng G9L
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX5 vai Xpeng G9L?
BMW iX5 kulkee pidemmälle: 845 km WLTP verrattuna Xpeng G9L:n 591 km:iin. Ero on 254 km.
Miten BMW iX5:n ja Xpeng G9L:n voimansiirrot eroavat?
BMW iX5:ssa on AWD ja 578 hv. Xpeng G9L:ssä on RWD ja 367 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Xpeng G9L — sen 110 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX5 ei tarjoa tätä 141 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — BMW iX5 vai Xpeng G9L?
BMW iX5 on tehokkaampi: 578 hv verrattuna Xpeng G9L:n 367 hv:iin. Ero on 211 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





