Maserati Grecale Folgore vs Xpeng G9L
Maserati Grecale Folgore johtaa 6–4
Suurimmat erot: DC-lataus — Maserati Grecale Folgore 150 kW, Xpeng G9L 540 kW · AC-lataus — Maserati Grecale Folgore 22 kW, Xpeng G9L 11 kW · Tavaratila — Maserati Grecale Folgore 535 l, Xpeng G9L 935 l.
Maserati Grecale Folgore
Maserati Grecale Folgore on sähköinen neliveto-SUV, jonka toimintamatka (WLTP-standardin mukaan) on 580 kilometriä ja teho 557 hevosvoimaa.
Xpeng G9L
Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Maserati Grecale Folgore vs Xpeng G9L
Maserati Grecale Folgore105 kWh AWD
Xpeng G9LRWD Long Range
Maserati Grecale Folgore vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä
Maserati Grecale Folgore johtaa 6–4
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmXpeng G9L +11 km
- Akku kWhXpeng G9L +5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMaserati Grecale Folgore −0,2 kWh/100 km
- Teho hvMaserati Grecale Folgore +190 hv
- 0–100 km/h ↓ sMaserati Grecale Folgore −2,9 s
- Suurin nopeus km/hMaserati Grecale Folgore +20 km/h
- DC-lataus kWXpeng G9L +390 kW
- AC-lataus kWMaserati Grecale Folgore +11 kW
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgMaserati Grecale Folgore −145 kg
- Tavaratila lXpeng G9L +400 l
Tekniset tiedot: Maserati Grecale Folgore vs Xpeng G9L
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Maserati Grecale Folgore105 kWh AWD | Xpeng G9LRWD Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 580 km | 591 km | Xpeng +11 km |
| Akku | 105 kWh | 110 kWh | Xpeng +5 kWh |
| Kulutus ↓ | 20,9 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Maserati −0,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 540 kW | Xpeng +390 kW |
| AC-lataus | 22 kW | 11 kW | Maserati +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | — | 12 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 34,5 km/min | — |
| Jännite | 400 V | 800 V | Xpeng +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 557 hv | 367 hv | Maserati +190 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,1 s | 7 s | Maserati −2,9 s |
| Suurin nopeus | 220 km/h | 200 km/h | Maserati +20 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2555 kg | 2700 kg | Maserati −145 kg |
| Tavaratila | 535 l | 935 l | Xpeng +400 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Xpeng |
| Pituus | 4865 mm | 5120 mm | Xpeng +255 mm |
| Leveys | 1948 mm | 1999 mm | Xpeng +51 mm |
| Korkeus | 1651 mm | 1788 mm | Xpeng +137 mm |
| Akseliväli | 2903 mm | 3100 mm | Xpeng +197 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Maserati Grecale Folgore
Xpeng G9L
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Maserati Grecale Folgore
Xpeng G9L
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miten Maserati Grecale Folgore:n ja Xpeng G9L:n voimansiirrot eroavat?
Maserati Grecale Folgore:ssa on AWD ja 557 hv. Xpeng G9L:ssä on RWD ja 367 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Xpeng G9L — sen 110 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Maserati Grecale Folgore ei tarjoa tätä 105 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Maserati Grecale Folgore vai Xpeng G9L?
Maserati Grecale Folgore on tehokkaampi: 557 hv verrattuna Xpeng G9L:n 367 hv:iin. Ero on 190 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Xpeng G9L tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna Maserati Grecale Folgore:n 535 l:iin. Ero on 400 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


