Xpeng G9 vs Zeekr 7X

Zeekr 7X johtaa 7–4

Suurimmat erot: AC-lataus — Xpeng G9 11 kW, Zeekr 7X 22 kW · Latausaika 10–80% — Xpeng G9 12 min, Zeekr 7X 16 min · Teho — Xpeng G9 351 hv, Zeekr 7X 455 hv.

Xpeng G9

Sähköinen SUV-malli (segmentti E), joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa, joista tehokkain kiipeää 100 km/h nopeuteen 4,2 sekunnissa.

Zeekr 7X

Zeekr 7X on D-segmentin SUV, jota tarjotaan kolmessa suorituskykyisessä käyttövoimavariantissa ja nopealla DC-latauksella.

Profiili markkinoihin verrattuna: Xpeng G9 vs Zeekr 7X

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Xpeng G9 vai Zeekr 7X — kumpi voittaa missä

Zeekr 7X johtaa 7–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmZeekr 7X +42 km
    Xpeng G9
    585
    Zeekr 7X
    627
  • Akku kWhZeekr 7X +7,8 kWh
    Xpeng G9
    92,2
    Zeekr 7X
    100
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmZeekr 7X −0,9 kWh/100 km
    Xpeng G9
    18,6
    Zeekr 7X
    17,7
  • Teho hvZeekr 7X +104 hv
    Xpeng G9
    351
    Zeekr 7X
    455
  • 0–100 km/h ↓ sZeekr 7X −0,9 s
    Xpeng G9
    6,4
    Zeekr 7X
    5,5
  • Suurin nopeus km/hZeekr 7X +10 km/h
    Xpeng G9
    200
    Zeekr 7X
    210
  • DC-lataus kWXpeng G9 +25 kW
    Xpeng G9
    445
    Zeekr 7X
    420
  • AC-lataus kWZeekr 7X +11 kW
    Xpeng G9
    11
    Zeekr 7X
    22
  • Latausaika ↓ minXpeng G9 −4 min
    Xpeng G9
    12
    Zeekr 7X
    16
  • Paino ↓ kgXpeng G9 −95 kg
    Xpeng G9
    2290
    Zeekr 7X
    2385
  • Tavaratila lXpeng G9 +121 l
    Xpeng G9
    660
    Zeekr 7X
    539

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Xpeng G9 vs Zeekr 7X

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Xpeng G9 vs Zeekr 7X
Tärkeimmät parametrit Xpeng G9
RWD Long Range
Zeekr 7X
Long Range RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka585 km627 kmZeekr +42 km
Akku92,2 kWh100 kWhZeekr +7,8 kWh
Kulutus ↓18,6 kWh/100 km17,7 kWh/100 kmZeekr −0,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus445 kW420 kWXpeng +25 kW
AC-lataus11 kW22 kWZeekr +11 kW
Latausaika 10–80% ↓12 min16 minXpeng −4 min
Toimintamatka per latausminuutti34,1 km/min27,4 km/minXpeng +6,7 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho351 hv455 hvZeekr +104 hv
0–100 km/h ↓6,4 s5,5 sZeekr −0,9 s
Suurin nopeus200 km/h210 km/hZeekr +10 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2290 kg2385 kgXpeng −95 kg
Tavaratila660 l539 lXpeng +121 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4891 mm4787 mmXpeng +104 mm
Leveys1937 mm1930 mmXpeng +7 mm
Korkeus1680 mm1650 mmXpeng +30 mm
Akseliväli2998 mm2900 mmXpeng +98 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Xpeng G9

Kustannus per 100 km5,58
Kuukaudessa70
Vuodessa837

Zeekr 7X

Kustannus per 100 km5,31
Kuukaudessa66
Vuodessa797

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Xpeng G9

Zeekr 7X

Muita vertailuja tässä luokassa

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Xpeng G9 vai Zeekr 7X?

Zeekr 7X kulkee pidemmälle: 627 km WLTP verrattuna Xpeng G9:n 585 km:iin. Ero on 42 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Xpeng G9 tarjoaa suuremman tavaratilan: 660 l verrattuna Zeekr 7X:n 539 l:iin. Ero on 121 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Xpeng G9 ottaa vastaan jopa 445 kW DC-tehoa, Zeekr 7X jopa 420 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 12 ja 16 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Zeekr 7X kuluttaa vähemmän sähköä: 17,7 kWh/100 km verrattuna Xpeng G9:n 18,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 135 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.