Polestar 3 vs Xpeng G9L

Polestar 3 johtaa 6–4

Suurimmat erot: Tavaratila — Polestar 3 484 l, Xpeng G9L 935 l · Latausaika 10–80% — Polestar 3 22 min, Xpeng G9L 12 min · DC-lataus — Polestar 3 350 kW, Xpeng G9L 540 kW.

Polestar 3

Polestar 3 on suuri E-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 601–647 km, teho 333–680 hv.

Xpeng G9L

Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Polestar 3 vs Xpeng G9L

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Polestar 3 vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä

Polestar 3 johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPolestar 3 +56 km
    Polestar 3
    647
    Xpeng G9L
    591
  • Akku kWhXpeng G9L +4 kWh
    Polestar 3
    106
    Xpeng G9L
    110
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −2,1 kWh/100 km
    Polestar 3
    19
    Xpeng G9L
    21,1
  • Teho hvPolestar 3 +177 hv
    Polestar 3
    544
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −2,3 s
    Polestar 3
    4,7
    Xpeng G9L
    7
  • Suurin nopeus km/hPolestar 3 +30 km/h
    Polestar 3
    230
    Xpeng G9L
    200
  • DC-lataus kWXpeng G9L +190 kW
    Polestar 3
    350
    Xpeng G9L
    540
  • AC-lataus kWEi eroa
    Polestar 3
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Latausaika ↓ minXpeng G9L −10 min
    Polestar 3
    22
    Xpeng G9L
    12
  • Paino ↓ kgPolestar 3 −210 kg
    Polestar 3
    2490
    Xpeng G9L
    2700
  • Tavaratila lXpeng G9L +451 l
    Polestar 3
    484
    Xpeng G9L
    935

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Xpeng G9L

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Xpeng G9L
Tärkeimmät parametrit Polestar 3
Dual Motor
Xpeng G9L
RWD Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka647 km591 kmPolestar +56 km
Akku106 kWh110 kWhXpeng +4 kWh
Kulutus ↓19 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmPolestar −2,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus350 kW540 kWXpeng +190 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓22 min12 minXpeng −10 min
Toimintamatka per latausminuutti20,6 km/min34,5 km/minXpeng +13,9 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho544 hv367 hvPolestar +177 hv
0–100 km/h ↓4,7 s7 sPolestar −2,3 s
Suurin nopeus230 km/h200 km/hPolestar +30 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2490 kg2700 kgPolestar −210 kg
Tavaratila484 l935 lXpeng +451 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Xpeng
Pituus4900 mm5120 mmXpeng +220 mm
Leveys—1999 mm—
Korkeus1622 mm1788 mmXpeng +166 mm
Akseliväli2985 mm3100 mmXpeng +115 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Polestar 3

Kustannus per 100 km5,7
Kuukaudessa71
Vuodessa855

Xpeng G9L

Kustannus per 100 km6,33
Kuukaudessa79
Vuodessa950

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Polestar 3

Xpeng G9L

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Polestar 3 vai Xpeng G9L?

Polestar 3 kulkee pidemmälle: 647 km WLTP verrattuna Xpeng G9L:n 591 km:iin. Ero on 56 km.

Miksi mallissa Xpeng G9L on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Polestar 3?

Xpeng G9L sisältää 110 kWh ja kulkee 591 km, kun taas Polestar 3:ssa on 106 kWh akku ja se kulkee 647 km. Energiankulutus ratkaisee: 21,1 vs. 19 kWh/100 km.

Miten Polestar 3:n ja Xpeng G9L:n voimansiirrot eroavat?

Polestar 3:ssa on AWD ja 544 hv. Xpeng G9L:ssä on RWD ja 367 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Xpeng G9L — sen 110 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Polestar 3 ei tarjoa tätä 106 kWh akulla.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.