Polestar 3 vs Polestar 4

Polestar 3 johtaa 7–3

Suurimmat erot: Teho — Polestar 3 544 hv, Polestar 4 272 hv · DC-lataus — Polestar 3 350 kW, Polestar 4 200 kW · 0–100 km/h — Polestar 3 4,7 s, Polestar 4 7,1 s.

Polestar 3

Polestar 3 on suuri E-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 601–647 km, teho 333–680 hv.

Polestar 4

Polestar 4 on D-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa tehokkaan suorituskyvyn kaksimootoriversiossa ja pitkän toimintamatkan yksimoottoriversiossa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Polestar 3 vs Polestar 4

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Polestar 3 vai Polestar 4 — kumpi voittaa missä

Polestar 3 johtaa 7–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPolestar 3 +27 km
    Polestar 3
    647
    Polestar 4
    620
  • Akku kWhPolestar 3 +12 kWh
    Polestar 3
    106
    Polestar 4
    94
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPolestar 4 −1,2 kWh/100 km
    Polestar 3
    19
    Polestar 4
    17,8
  • Teho hvPolestar 3 +272 hv
    Polestar 3
    544
    Polestar 4
    272
  • 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −2,4 s
    Polestar 3
    4,7
    Polestar 4
    7,1
  • Suurin nopeus km/hPolestar 3 +30 km/h
    Polestar 3
    230
    Polestar 4
    200
  • DC-lataus kWPolestar 3 +150 kW
    Polestar 3
    350
    Polestar 4
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    Polestar 3
    11
    Polestar 4
    11
  • Latausaika ↓ minPolestar 3 −8 min
    Polestar 3
    22
    Polestar 4
    30
  • Paino ↓ kgPolestar 4 −260 kg
    Polestar 3
    2490
    Polestar 4
    2230
  • Tavaratila lPolestar 4 +42 l
    Polestar 3
    484
    Polestar 4
    526

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Polestar 4

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Polestar 3 vs Polestar 4
Tärkeimmät parametrit Polestar 3
Dual Motor
Polestar 4
Rear Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka647 km620 kmPolestar +27 km
Akku106 kWh94 kWhPolestar +12 kWh
Kulutus ↓19 kWh/100 km17,8 kWh/100 kmPolestar −1,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus350 kW200 kWPolestar +150 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓22 min30 minPolestar −8 min
Toimintamatka per latausminuutti20,6 km/min14,5 km/minPolestar +6,1 km/min
Jännite800 V400 VPolestar +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho544 hv272 hvPolestar +272 hv
0–100 km/h ↓4,7 s7,1 sPolestar −2,4 s
Suurin nopeus230 km/h200 km/hPolestar +30 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2490 kg2230 kgPolestar −260 kg
Tavaratila484 l526 lPolestar +42 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Polestar
Pituus4900 mm4839 mmPolestar +61 mm
Leveys—2008 mm—
Korkeus1622 mm1544 mmPolestar +78 mm
Akseliväli2985 mm2999 mmPolestar +14 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Polestar 3

Kustannus per 100 km5,7
Kuukaudessa71
Vuodessa855

Polestar 4

Kustannus per 100 km5,34
Kuukaudessa67
Vuodessa801

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Polestar 3

Polestar 4

Muita vertailuja tässä luokassa

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Polestar 3 vai Polestar 4?

Polestar 3 kulkee pidemmälle: 647 km WLTP verrattuna Polestar 4:n 620 km:iin. Ero on 27 km.

Miten Polestar 3:n ja Polestar 4:n voimansiirrot eroavat?

Polestar 3:ssa on AWD ja 544 hv. Polestar 4:ssä on RWD ja 272 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Polestar 4 — sen 94 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Polestar 3 ei tarjoa tätä 106 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — Polestar 3 vai Polestar 4?

Polestar 3 on tehokkaampi: 544 hv verrattuna Polestar 4:n 272 hv:iin. Ero on 272 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.