BMW iX4 vs Polestar 4

BMW iX4 johtaa 8–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Polestar 4 200 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Polestar 4 272 hv · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Polestar 4 7,1 s.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Polestar 4

Polestar 4 on D-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa tehokkaan suorituskyvyn kaksimootoriversiossa ja pitkän toimintamatkan yksimoottoriversiossa.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Polestar 4

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Polestar 4 — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +208 km
    BMW iX4
    828
    Polestar 4
    620
  • Akku kWhBMW iX4 +14,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Polestar 4
    94
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,1 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Polestar 4
    17,8
  • Teho hvBMW iX4 +197 hv
    BMW iX4
    469
    Polestar 4
    272
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Polestar 4
    7,1
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +10 km/h
    BMW iX4
    210
    Polestar 4
    200
  • DC-lataus kWBMW iX4 +200 kW
    BMW iX4
    400
    Polestar 4
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Polestar 4
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −9 min
    BMW iX4
    21
    Polestar 4
    30
  • Paino ↓ kgPolestar 4 −75 kg
    BMW iX4
    2305
    Polestar 4
    2230
  • Tavaratila lPolestar 4 +36 l
    BMW iX4
    490
    Polestar 4
    526

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Polestar 4

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Polestar 4
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Polestar 4
Rear Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km620 kmBMW +208 km
Akku108,7 kWh94 kWhBMW +14,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km17,8 kWh/100 kmBMW −2,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW200 kWBMW +200 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min30 minBMW −9 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min14,5 km/minBMW +13,1 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv272 hvBMW +197 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,1 sBMW −2,2 s
Suurin nopeus210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2230 kgPolestar −75 kg
Tavaratila490 l526 lPolestar +36 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4839 mmPolestar +57 mm
Leveys1895 mm2008 mmPolestar +113 mm
Korkeus1595 mm1544 mmBMW +51 mm
Akseliväli2897 mm2999 mmPolestar +102 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Polestar 4

Kustannus per 100 km5,34
Kuukaudessa67
Vuodessa801

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Polestar 4

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Polestar 4?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Polestar 4:n 620 km:iin. Ero on 208 km.

Miten BMW iX4:n ja Polestar 4:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Polestar 4:ssä on RWD ja 272 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Polestar 4?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Polestar 4:n 272 hv:iin. Ero on 197 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Polestar 4 jopa 200 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 30 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.