BMW iX4 vs Tesla Model Y

Tesla Model Y johtaa 5–4

Suurimmat erot: Tavaratila — BMW iX4 490 l, Tesla Model Y 822 l · DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Tesla Model Y 250 kW · Akku — BMW iX4 108,7 kWh, Tesla Model Y 79 kWh.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Tesla Model Y

Tesla Model Y on D-segmentin SUV, jota tarjotaan vuosimallina 2026 neljänä versiona: WLTP-toimintamatka on 525–622 km ja kiihtyvyys 0–100 km/h 7,2–3,5 sekuntia.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Tesla Model Y

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Tesla Model Y — kumpi voittaa missä

Tesla Model Y johtaa 5–4

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +206 km
    BMW iX4
    828
    Tesla Model Y
    622
  • Akku kWhBMW iX4 +29,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Tesla Model Y
    79
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −0,1 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Tesla Model Y
    15,6
  • Teho hvTesla Model Y +45 hv
    BMW iX4
    469
    Tesla Model Y
    514
  • 0–100 km/h ↓ sTesla Model Y −0,3 s
    BMW iX4
    4,9
    Tesla Model Y
    4,6
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +9 km/h
    BMW iX4
    210
    Tesla Model Y
    201
  • DC-lataus kWBMW iX4 +150 kW
    BMW iX4
    400
    Tesla Model Y
    250
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Tesla Model Y
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    BMW iX4
    21
    Tesla Model Y
    —
  • Paino ↓ kgTesla Model Y −308 kg
    BMW iX4
    2305
    Tesla Model Y
    1997
  • Tavaratila lTesla Model Y +332 l
    BMW iX4
    490
    Tesla Model Y
    822

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Tesla Model Y

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Tesla Model Y
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Tesla Model Y
Premium AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km622 kmBMW +206 km
Akku108,7 kWh79 kWhBMW +29,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km15,6 kWh/100 kmTesla −0,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW250 kWBMW +150 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min——
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min——
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv514 hvTesla +45 hv
0–100 km/h ↓4,9 s4,6 sTesla −0,3 s
Suurin nopeus210 km/h201 km/hBMW +9 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg1997 kgTesla −308 kg
Tavaratila490 l822 lTesla +332 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BMW
Pituus4782 mm4790 mmTesla +8 mm
Leveys1895 mm1920 mmTesla +25 mm
Korkeus1595 mm1624 mmTesla +29 mm
Akseliväli2897 mm2890 mmBMW +7 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Tesla Model Y

Kustannus per 100 km4,68
Kuukaudessa59
Vuodessa702

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Tesla Model Y

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Tesla Model Y?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Tesla Model Y:n 622 km:iin. Ero on 206 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BMW iX4 — sen 108,7 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Tesla Model Y ei tarjoa tätä 79 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Tesla Model Y tarjoaa suuremman tavaratilan: 822 l verrattuna BMW iX4:n 490 l:iin. Ero on 332 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Tesla Model Y jopa 250 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.