Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Hyundai Inster johtaa 7–1
Suurimmat erot: DC-lataus — Hyundai Inster 85,3 kW, Leapmotor T03 45 kW · WLTP-toimintamatka — Hyundai Inster 370 km, Leapmotor T03 275 km · Tavaratila — Hyundai Inster 280 l, Leapmotor T03 210 l.
Hyundai Inster
Hyundai Inster on hatchback-malli, joka kuuluu A-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri vetovaihtoehtoa sekä toimintamatkoja WLTP-standardin mukaan välillä 327 km - 370 km.
Leapmotor T03
Leapmotor T03 on kaupunkikäyttöön tarkoitettu A-segmentin hatchback, jonka akku on 37,3 kWh ja WLTP-toimintamatka 275 km (mallivuosi 2026).
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Hyundai InsterLong Range
Leapmotor T03Electric · mallivuosi 2026
Hyundai Inster vai Leapmotor T03 — kumpi voittaa missä
Hyundai Inster johtaa 7–1
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmHyundai Inster +95 km
- Akku kWhHyundai Inster +11,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −1,3 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Inster +20 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Inster −2,1 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Inster +20 km/h
- DC-lataus kWHyundai Inster +40,3 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Paino ↓ kgEi tietoja
- Tavaratila lHyundai Inster +70 l
Tekniset tiedot: Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai InsterLong Range | Leapmotor T03Electric · mallivuosi 2026 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 370 km | 275 km | Hyundai +95 km |
| Akku | 49 kWh | 37,3 kWh | Hyundai +11,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Leapmotor −1,3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 85,3 kW | 45 kW | Hyundai +40,3 kW |
| AC-lataus | 11 kW | — | — |
| Latausaika ⚠ | 30 min 10–80% | 36 min 30–80% | 6 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,6 km/min | 3,8 km/min | Hyundai +4,8 km/min |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 115 hv | 95 hv | Hyundai +20 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 10,6 s | 12,7 s | Hyundai −2,1 s |
| Suurin nopeus | 150 km/h | 130 km/h | Hyundai +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1400 kg | — | — |
| Tavaratila | 280 l | 210 l | Hyundai +70 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Hyundai |
| Pituus | 3825 mm | 3620 mm | Hyundai +205 mm |
| Leveys | 1610 mm | — | — |
| Korkeus | 1575 mm | — | — |
| Akseliväli | 2580 mm | — | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Inster
Leapmotor T03
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Inster
Leapmotor T03
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Inster vai Leapmotor T03?
Hyundai Inster kulkee pidemmälle: 370 km WLTP verrattuna Leapmotor T03:n 275 km:iin. Ero on 95 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Hyundai Inster — sen 49 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Leapmotor T03 ei tarjoa tätä 37,3 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Hyundai Inster tarjoaa suuremman tavaratilan: 280 l verrattuna Leapmotor T03:n 210 l:iin. Ero on 70 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Hyundai Inster ottaa vastaan jopa 85,3 kW DC-tehoa, Leapmotor T03 jopa 45 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


