Hyundai Inster vs Smart #2
Hyundai Inster fører 6 til 3
Største forskelle: Effekt — Hyundai Inster 115 hk, Smart #2 82 hk · Batteri — Hyundai Inster 49 kWh, Smart #2 35,8 kWh · DC-opladning — Hyundai Inster 85,3 kW, Smart #2 65 kW.
Hyundai Inster
Hyundai Inster er en kompakt hatchback i segment A, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter med rækkevidde (WLTP) fra 327 km til 370 km.
Smart #2
Smart #2 er en bybil i segment A til to personer: Batterikapacitet på 35,8 kWh, rækkevidde WLTP på 290 km, effekt på 82 hestekræfter og mulighed for DC-hurtigopladning op til 65 kW.
Profil mod markedet: Hyundai Inster vs Smart #2
Hyundai InsterLong Range
Smart #2Pure+
Hyundai Inster eller Smart #2 — hvem vinder hvor
Hyundai Inster fører 6 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmHyundai Inster +80 km
- Batteri kWhHyundai Inster +13,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmSmart #2 −1,3 kWh/100 km
- Effekt hkHyundai Inster +33 hk
- 0–100 km/t ↓ sHyundai Inster −1 s
- Topfart km/hHyundai Inster +10 km/h
- DC-opladning kWHyundai Inster +20,3 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgSmart #2 −260 kg
- Bagagerum lSmart #2 +25 l
Tekniske data: Hyundai Inster vs Smart #2
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Hyundai InsterLong Range | Smart #2Pure+ | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 370 km | 290 km | Hyundai +80 km |
| Batteri | 49 kWh | 35,8 kWh | Hyundai +13,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 14,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Smart −1,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 85,3 kW | 65 kW | Hyundai +20,3 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 30 min | — | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,6 km/min | — | — |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 115 hk | 82 hk | Hyundai +33 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 10,6 s | 11,6 s | Hyundai −1 s |
| Topfart | 150 km/h | 140 km/h | Hyundai +10 km/h |
| Træk | FWD | RWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1400 kg | 1140 kg | Smart −260 kg |
| Bagagerum | 280 l | 305 l | Smart +25 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Hyundai |
| Længde | 3825 mm | 2746 mm | Hyundai +1079 mm |
| Bredde | 1610 mm | 1760 mm | Smart +150 mm |
| Højde | 1575 mm | 1555 mm | Hyundai +20 mm |
| Akseafstand | 2580 mm | 1875 mm | Hyundai +705 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Hyundai Inster
Smart #2
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Hyundai Inster
Smart #2
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Hyundai Inster eller Smart #2?
Hyundai Inster kører længere: 370 km WLTP mod 290 km for Smart #2. Det er en forskel på 80 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Hyundai Inster og Smart #2 sig?
Hyundai Inster har FWD og 115 hk. Smart #2 har RWD og 82 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Hyundai Inster — dens batteri på 49 kWh fungerer som strømkilde. Smart #2 med 35,8 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken er mest kraftfuld — Hyundai Inster eller Smart #2?
Hyundai Inster er stærkere: 115 hk mod 82 hk for Smart #2. Forskellen er 33 hk.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


