Dacia Spring vs Smart #2

Smart #2 fører 9 til 1

Største forskelle: DC-opladning — Dacia Spring 30 kW, Smart #2 65 kW · Effekt — Dacia Spring 45 hk, Smart #2 82 hk · 0–100 km/t — Dacia Spring 19 s, Smart #2 11,6 s.

Dacia Spring

Dacia Spring er en lille bybil af typen hatchback i A-segmentet, i årgang 2026 i to effektvarianter: 70 og 100 hk, med en WLTP-rækkevidde på op til 225 km.

Smart #2

Smart #2 er en bybil i segment A til to personer: Batterikapacitet på 35,8 kWh, rækkevidde WLTP på 290 km, effekt på 82 hestekræfter og mulighed for DC-hurtigopladning op til 65 kW.

Profil mod markedet: Dacia Spring vs Smart #2

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Dacia Spring eller Smart #2 — hvem vinder hvor

Smart #2 fører 9 til 1

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmSmart #2 +60 km
    Dacia Spring
    230
    Smart #2
    290
  • Batteri kWhSmart #2 +9 kWh
    Dacia Spring
    26,8
    Smart #2
    35,8
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmSmart #2 −0,3 kWh/100 km
    Dacia Spring
    13,9
    Smart #2
    13,6
  • Effekt hkSmart #2 +37 hk
    Dacia Spring
    45
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/t ↓ sSmart #2 −7,4 s
    Dacia Spring
    19
    Smart #2
    11,6
  • Topfart km/hSmart #2 +15 km/h
    Dacia Spring
    125
    Smart #2
    140
  • DC-opladning kWSmart #2 +35 kW
    Dacia Spring
    30
    Smart #2
    65
  • AC-opladning kWSmart #2 +4 kW
    Dacia Spring
    7
    Smart #2
    11
  • Opladning ↓ minMangler data
    Dacia Spring
    56
    Smart #2
    —
  • Vægt ↓ kgDacia Spring −245 kg
    Dacia Spring
    895
    Smart #2
    1140
  • Bagagerum lSmart #2 +15 l
    Dacia Spring
    290
    Smart #2
    305

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Dacia Spring vs Smart #2

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Dacia Spring vs Smart #2
Nøgleværdier Dacia Spring
Electric 45
Smart #2
Pure+
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde230 km290 kmSmart +60 km
Batteri26,8 kWh35,8 kWhSmart +9 kWh
Forbrug ↓13,9 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmSmart −0,3 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning30 kW65 kWSmart +35 kW
AC-opladning7 kW11 kWSmart +4 kW
Opladning 0–80% ↓56 min——
Rækkevidde pr. minut opladning3,3 km/min——
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt45 hk82 hkSmart +37 hk
0–100 km/t ↓19 s11,6 sSmart −7,4 s
Topfart125 km/h140 km/hSmart +15 km/h
TrækFWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓895 kg1140 kgDacia −245 kg
Bagagerum290 l305 lSmart +15 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun Dacia
Længde3701 mm2746 mmDacia +955 mm
Bredde1583 mm1760 mmSmart +177 mm
Højde1489 mm1555 mmSmart +66 mm
Akseafstand2423 mm1875 mmDacia +548 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Dacia Spring

Omkostning pr. 100 km4,17
Pr. måned52
Pr. år626

Smart #2

Omkostning pr. 100 km4,08
Pr. måned51
Pr. år612

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Dacia Spring

Smart #2

Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Dacia Spring eller Smart #2?

Smart #2 kører længere: 290 km WLTP mod 230 km for Dacia Spring. Det er en forskel på 60 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på Dacia Spring og Smart #2 sig?

Dacia Spring har FWD og 45 hk. Smart #2 har RWD og 82 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Dacia Spring — dens batteri på 26,8 kWh fungerer som strømkilde. Smart #2 med 35,8 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — Dacia Spring eller Smart #2?

Smart #2 er stærkere: 82 hk mod 45 hk for Dacia Spring. Forskellen er 37 hk.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.