Dacia Spring vs Leapmotor T03
Leapmotor T03 fører 7 til 1
Største forskelle: Effekt — Dacia Spring 45 hk, Leapmotor T03 95 hk · DC-opladning — Dacia Spring 30 kW, Leapmotor T03 45 kW · 0–100 km/t — Dacia Spring 19 s, Leapmotor T03 12,7 s.
Dacia Spring
Dacia Spring er en lille bybil af typen hatchback i A-segmentet, i årgang 2026 i to effektvarianter: 70 og 100 hk, med en WLTP-rækkevidde på op til 225 km.
Leapmotor T03
Leapmotor T03 er en lille bybil af typen hatchback i A-segmentet med et batteri på 37,3 kWh og en WLTP-rækkevidde på 275 km i årgang 2026.
Profil mod markedet: Dacia Spring vs Leapmotor T03
- Dacia SpringElectric 45
Leapmotor T03Electric · årgang 2026
Dacia Spring eller Leapmotor T03 — hvem vinder hvor
Leapmotor T03 fører 7 til 1
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmLeapmotor T03 +45 km
- Batteri kWhLeapmotor T03 +10,5 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −0,3 kWh/100 km
- Effekt hkLeapmotor T03 +50 hk
- 0–100 km/t ↓ sLeapmotor T03 −6,3 s
- Topfart km/hLeapmotor T03 +5 km/h
- DC-opladning kWLeapmotor T03 +15 kW
- AC-opladning kWMangler data
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lDacia Spring +80 l
Tekniske data: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Dacia SpringElectric 45 | Leapmotor T03Electric · årgang 2026 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 230 km | 275 km | Leapmotor +45 km |
| Batteri | 26,8 kWh | 37,3 kWh | Leapmotor +10,5 kWh |
| Forbrug ↓ | 13,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Leapmotor −0,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 30 kW | 45 kW | Leapmotor +15 kW |
| AC-opladning | 7 kW | — | — |
| Opladning ⚠ | 56 min 0–80% | 36 min 30–80% | 20 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 3,3 km/min | 3,8 km/min | Leapmotor +0,5 km/min |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 45 hk | 95 hk | Leapmotor +50 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 19 s | 12,7 s | Leapmotor −6,3 s |
| Topfart | 125 km/h | 130 km/h | Leapmotor +5 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 895 kg | — | — |
| Bagagerum | 290 l | 210 l | Dacia +80 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Dacia |
| Længde | 3701 mm | 3620 mm | Dacia +81 mm |
| Bredde | 1583 mm | — | — |
| Højde | 1489 mm | — | — |
| Akseafstand | 2423 mm | — | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Dacia Spring
Leapmotor T03
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Dacia Spring
Leapmotor T03
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Dacia Spring eller Leapmotor T03?
Leapmotor T03 kører længere: 275 km WLTP mod 230 km for Dacia Spring. Det er en forskel på 45 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Dacia Spring — dens batteri på 26,8 kWh fungerer som strømkilde. Leapmotor T03 med 37,3 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken er mest kraftfuld — Dacia Spring eller Leapmotor T03?
Leapmotor T03 er stærkere: 95 hk mod 45 hk for Dacia Spring. Forskellen er 50 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Dacia Spring rummer mere: 290 l mod 210 l i Leapmotor T03. Forskellen er 80 l.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



