Dacia Spring vs Leapmotor T03

Dacia Spring fører 4 til 3

Største forskelle: Bagagerum — Dacia Spring 325 l, Leapmotor T03 210 l · Batteri — Dacia Spring 27,5 kWh, Leapmotor T03 37,3 kWh · Effekt — Dacia Spring 82 hk, Leapmotor T03 95 hk.

Dacia Spring

Den nye Dacia Spring er en kompakt hatchback i klasse A med et batteri på 27,5 kWh, en rækkevidde (WLTP) på 250 km og en effekt på 82 hestekræfter.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 er en lille bybil af typen hatchback i A-segmentet med et batteri på 37,3 kWh og en WLTP-rækkevidde på 275 km i årgang 2026.

Profil mod markedet: Dacia Spring vs Leapmotor T03

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Dacia Spring eller Leapmotor T03 — hvem vinder hvor

Dacia Spring fører 4 til 3

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmLeapmotor T03 +25 km
    Dacia Spring
    250
    Leapmotor T03
    275
  • Batteri kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Leapmotor T03
    37,3
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Leapmotor T03
    13,6
  • Effekt hkLeapmotor T03 +13 hk
    Dacia Spring
    82
    Leapmotor T03
    95
  • 0–100 km/t ↓ sDacia Spring −0,6 s
    Dacia Spring
    12,1
    Leapmotor T03
    12,7
  • Topfart km/hIngen forskel
    Dacia Spring
    130
    Leapmotor T03
    130
  • DC-opladning kWDacia Spring +5 kW
    Dacia Spring
    50
    Leapmotor T03
    45
  • AC-opladning kWMangler data
    Dacia Spring
    —
    Leapmotor T03
    —
  • Vægt ↓ kgMangler data
    Dacia Spring
    1187
    Leapmotor T03
    —
  • Bagagerum lDacia Spring +115 l
    Dacia Spring
    325
    Leapmotor T03
    210

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Dacia Spring vs Leapmotor T03

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Nøgleværdier Dacia Spring
Electric 80
Leapmotor T03
Electric · årgang 2026
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde250 km275 kmLeapmotor +25 km
Batteri27,5 kWh37,3 kWhLeapmotor +9,8 kWh
Forbrug ↓12,7 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmDacia −0,9 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning50 kW45 kWDacia +5 kW
AC-opladning———
Opladning ⚠30 min 10–80%36 min 30–80%6 min
Rækkevidde pr. minut opladning5,8 km/min3,8 km/minDacia +2 km/min
Spænding———
Ydelse og drivlinje
Effekt82 hk95 hkLeapmotor +13 hk
0–100 km/t ↓12,1 s12,7 sDacia −0,6 s
Topfart130 km/h130 km/hIngen forskel
TrækFWDFWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1187 kg——
Bagagerum325 l210 lDacia +115 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun Dacia
Længde3855 mm3620 mmDacia +235 mm
Bredde1722 mm——
Højde1519 mm——
Akseafstand2492 mm——

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Dacia Spring

Omkostning pr. 100 km3,81
Pr. måned48
Pr. år571

Leapmotor T03

Omkostning pr. 100 km4,08
Pr. måned51
Pr. år612

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Dacia Spring

Leapmotor T03

Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Dacia Spring eller Leapmotor T03?

Leapmotor T03 kører længere: 275 km WLTP mod 250 km for Dacia Spring. Det er en forskel på 25 km.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Dacia Spring — dens batteri på 27,5 kWh fungerer som strømkilde. Leapmotor T03 med 37,3 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken har det største bagagerum?

Dacia Spring rummer mere: 325 l mod 210 l i Leapmotor T03. Forskellen er 115 l.

Hvilken lader hurtigst?

Dacia Spring accepterer op til 50 kW DC, Leapmotor T03 op til 45 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.