Dacia Spring vs Hyundai Inster
Hyundai Inster fører 6 til 3
Største forskelle: Batteri — Dacia Spring 27,5 kWh, Hyundai Inster 49 kWh · DC-opladning — Dacia Spring 50 kW, Hyundai Inster 85,3 kW · WLTP-rækkevidde — Dacia Spring 250 km, Hyundai Inster 370 km.
Dacia Spring
Den nye Dacia Spring er en kompakt hatchback i klasse A med et batteri på 27,5 kWh, en rækkevidde (WLTP) på 250 km og en effekt på 82 hestekræfter.
Hyundai Inster
Hyundai Inster er en kompakt hatchback i segment A, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter med rækkevidde (WLTP) fra 327 km til 370 km.
Profil mod markedet: Dacia Spring vs Hyundai Inster
- Dacia SpringElectric 80
Hyundai InsterLong Range
Dacia Spring eller Hyundai Inster — hvem vinder hvor
Hyundai Inster fører 6 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmHyundai Inster +120 km
- Batteri kWhHyundai Inster +21,5 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmDacia Spring −2,2 kWh/100 km
- Effekt hkHyundai Inster +33 hk
- 0–100 km/t ↓ sHyundai Inster −1,5 s
- Topfart km/hHyundai Inster +20 km/h
- DC-opladning kWHyundai Inster +35,3 kW
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minIngen forskel
- Vægt ↓ kgDacia Spring −213 kg
- Bagagerum lDacia Spring +45 l
Tekniske data: Dacia Spring vs Hyundai Inster
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Dacia SpringElectric 80 | Hyundai InsterLong Range | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 250 km | 370 km | Hyundai +120 km |
| Batteri | 27,5 kWh | 49 kWh | Hyundai +21,5 kWh |
| Forbrug ↓ | 12,7 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Dacia −2,2 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 50 kW | 85,3 kW | Hyundai +35,3 kW |
| AC-opladning | — | 11 kW | — |
| Opladning 10–80% ↓ | 30 min | 30 min | Ingen forskel |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 5,8 km/min | 8,6 km/min | Hyundai +2,8 km/min |
| Spænding | — | 400 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 82 hk | 115 hk | Hyundai +33 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 12,1 s | 10,6 s | Hyundai −1,5 s |
| Topfart | 130 km/h | 150 km/h | Hyundai +20 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1187 kg | 1400 kg | Dacia −213 kg |
| Bagagerum | 325 l | 280 l | Dacia +45 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 3855 mm | 3825 mm | Dacia +30 mm |
| Bredde | 1722 mm | 1610 mm | Dacia +112 mm |
| Højde | 1519 mm | 1575 mm | Hyundai +56 mm |
| Akseafstand | 2492 mm | 2580 mm | Hyundai +88 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Dacia Spring
Hyundai Inster
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Dacia Spring
Hyundai Inster
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Dacia Spring eller Hyundai Inster?
Hyundai Inster kører længere: 370 km WLTP mod 250 km for Dacia Spring. Det er en forskel på 120 km.
Hvilken er mest kraftfuld — Dacia Spring eller Hyundai Inster?
Hyundai Inster er stærkere: 115 hk mod 82 hk for Dacia Spring. Forskellen er 33 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Dacia Spring rummer mere: 325 l mod 280 l i Hyundai Inster. Forskellen er 45 l.
Hvilken lader hurtigst?
Dacia Spring accepterer op til 50 kW DC, Hyundai Inster op til 85,3 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 30 og 30 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



