Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Hyundai Inster fører 7 til 1
Største forskelle: DC-opladning — Hyundai Inster 85,3 kW, Leapmotor T03 45 kW · WLTP-rækkevidde — Hyundai Inster 370 km, Leapmotor T03 275 km · Bagagerum — Hyundai Inster 280 l, Leapmotor T03 210 l.
Hyundai Inster
Hyundai Inster er en kompakt hatchback i segment A, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter med rækkevidde (WLTP) fra 327 km til 370 km.
Leapmotor T03
Leapmotor T03 er en lille bybil af typen hatchback i A-segmentet med et batteri på 37,3 kWh og en WLTP-rækkevidde på 275 km i årgang 2026.
Profil mod markedet: Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Hyundai InsterLong Range
Leapmotor T03Electric · årgang 2026
Hyundai Inster eller Leapmotor T03 — hvem vinder hvor
Hyundai Inster fører 7 til 1
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmHyundai Inster +95 km
- Batteri kWhHyundai Inster +11,7 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −1,3 kWh/100 km
- Effekt hkHyundai Inster +20 hk
- 0–100 km/t ↓ sHyundai Inster −2,1 s
- Topfart km/hHyundai Inster +20 km/h
- DC-opladning kWHyundai Inster +40,3 kW
- AC-opladning kWMangler data
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lHyundai Inster +70 l
Tekniske data: Hyundai Inster vs Leapmotor T03
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Hyundai InsterLong Range | Leapmotor T03Electric · årgang 2026 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 370 km | 275 km | Hyundai +95 km |
| Batteri | 49 kWh | 37,3 kWh | Hyundai +11,7 kWh |
| Forbrug ↓ | 14,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Leapmotor −1,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 85,3 kW | 45 kW | Hyundai +40,3 kW |
| AC-opladning | 11 kW | — | — |
| Opladning ⚠ | 30 min 10–80% | 36 min 30–80% | 6 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,6 km/min | 3,8 km/min | Hyundai +4,8 km/min |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 115 hk | 95 hk | Hyundai +20 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 10,6 s | 12,7 s | Hyundai −2,1 s |
| Topfart | 150 km/h | 130 km/h | Hyundai +20 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1400 kg | — | — |
| Bagagerum | 280 l | 210 l | Hyundai +70 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Hyundai |
| Længde | 3825 mm | 3620 mm | Hyundai +205 mm |
| Bredde | 1610 mm | — | — |
| Højde | 1575 mm | — | — |
| Akseafstand | 2580 mm | — | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Hyundai Inster
Leapmotor T03
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Hyundai Inster
Leapmotor T03
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Hyundai Inster eller Leapmotor T03?
Hyundai Inster kører længere: 370 km WLTP mod 275 km for Leapmotor T03. Det er en forskel på 95 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Hyundai Inster — dens batteri på 49 kWh fungerer som strømkilde. Leapmotor T03 med 37,3 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken har det største bagagerum?
Hyundai Inster rummer mere: 280 l mod 210 l i Leapmotor T03. Forskellen er 70 l.
Hvilken lader hurtigst?
Hyundai Inster accepterer op til 85,3 kW DC, Leapmotor T03 op til 45 kW.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.

