Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Smart #2 fører 7 til 2
Største forskelle: Batteri — Renault Twingo E-Tech 27,5 kWh, Smart #2 35,8 kWh · DC-opladning — Renault Twingo E-Tech 50 kW, Smart #2 65 kW · Bagagerum — Renault Twingo E-Tech 360 l, Smart #2 305 l.
Renault Twingo E-Tech
Renault Twingo E-Tech er en lille bybil i A-segmentet, der tilbyder en rækkevidde på 263 kilometer og kompakte dimensioner.
Smart #2
Smart #2 er en bybil i segment A til to personer: Batterikapacitet på 35,8 kWh, rækkevidde WLTP på 290 km, effekt på 82 hestekræfter og mulighed for DC-hurtigopladning op til 65 kW.
Profil mod markedet: Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Renault Twingo E-Tech27.5 kWh
Smart #2Pure+
Renault Twingo E-Tech eller Smart #2 — hvem vinder hvor
Smart #2 fører 7 til 2
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmSmart #2 +27 km
- Batteri kWhSmart #2 +8,3 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −1,4 kWh/100 km
- Effekt hkSmart #2 +2 hk
- 0–100 km/t ↓ sSmart #2 −0,5 s
- Topfart km/hSmart #2 +10 km/h
- DC-opladning kWSmart #2 +15 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgSmart #2 −60 kg
- Bagagerum lRenault Twingo E-Tech +55 l
Tekniske data: Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Renault Twingo E-Tech27.5 kWh | Smart #2Pure+ | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 263 km | 290 km | Smart +27 km |
| Batteri | 27,5 kWh | 35,8 kWh | Smart +8,3 kWh |
| Forbrug ↓ | 12,2 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Renault −1,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 50 kW | 65 kW | Smart +15 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 30 min | — | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 6,1 km/min | — | — |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 80 hk | 82 hk | Smart +2 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 12,1 s | 11,6 s | Smart −0,5 s |
| Topfart | 130 km/h | 140 km/h | Smart +10 km/h |
| Træk | FWD | RWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1200 kg | 1140 kg | Smart −60 kg |
| Bagagerum | 360 l | 305 l | Renault +55 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Renault |
| Længde | 3789 mm | 2746 mm | Renault +1043 mm |
| Bredde | 1720 mm | 1760 mm | Smart +40 mm |
| Højde | 1495 mm | 1555 mm | Smart +60 mm |
| Akseafstand | 2500 mm | 1875 mm | Renault +625 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Renault Twingo E-Tech
Smart #2
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Renault Twingo E-Tech
Smart #2
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment A
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Renault Twingo E-Tech eller Smart #2?
Smart #2 kører længere: 290 km WLTP mod 263 km for Renault Twingo E-Tech. Det er en forskel på 27 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Renault Twingo E-Tech og Smart #2 sig?
Renault Twingo E-Tech har FWD og 80 hk. Smart #2 har RWD og 82 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Renault Twingo E-Tech — dens batteri på 27,5 kWh fungerer som strømkilde. Smart #2 med 35,8 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken har det største bagagerum?
Renault Twingo E-Tech rummer mere: 360 l mod 305 l i Smart #2. Forskellen er 55 l.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.

