BMW iX1 vs SERES 3
BMW iX1 fører 7 til 0
Største forskelle: WLTP-rækkevidde — BMW iX1 516 km, SERES 3 300 km · Bagagerum — BMW iX1 490 l, SERES 3 318 l · Forbrug — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, SERES 3 17,6 kWh/100 km.
BMW iX1
BMW iX1 er en SUV i C-segmentet i to varianter: eDrive20 med en WLTP-rækkevidde på 516 km og xDrive30 med 306 hk.
SERES 3
En elektrisk SUV i C-segmentet, udstyret med forhjulstræk og et batteri med en kapacitet på 54 kWh.
Profil mod markedet: BMW iX1 vs SERES 3
BMW iX1 eller SERES 3 — hvem vinder hvor
BMW iX1 fører 7 til 0
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmBMW iX1 +216 km
- Batteri kWhBMW iX1 +11,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −5 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX1 +44 hk
- 0–100 km/t ↓ sBMW iX1 −0,3 s
- Topfart km/hBMW iX1 +15 km/h
- DC-opladning kWMangler data
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lBMW iX1 +172 l
Tekniske data: BMW iX1 vs SERES 3
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | BMW iX1eDrive20 · årgang 2026 | SERES 3Standard | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 516 km | 300 km | BMW +216 km |
| Batteri | 65,2 kWh | 54 kWh | BMW +11,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 12,6 kWh/100 km | 17,6 kWh/100 km | BMW −5 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 130 kW | — | — |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 29 min | — | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 12,5 km/min | — | — |
| Spænding | — | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 204 hk | 160 hk | BMW +44 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8,6 s | 8,9 s | BMW −0,3 s |
| Topfart | 170 km/h | 155 km/h | BMW +15 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | — | 1765 kg | — |
| Bagagerum | 490 l | 318 l | BMW +172 l |
| Længde | — | 4415 mm | — |
| Bredde | — | 1850 mm | — |
| Højde | — | 1650 mm | — |
| Akseafstand | — | — | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
BMW iX1
SERES 3
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX1 eller SERES 3?
BMW iX1 kører længere: 516 km WLTP mod 300 km for SERES 3. Det er en forskel på 216 km.
Hvilken har det største bagagerum?
BMW iX1 rummer mere: 490 l mod 318 l i SERES 3. Forskellen er 172 l.
Hvilken er billigst at køre?
BMW iX1 bruger mindre strøm: 12,6 kWh/100 km mod 17,6 kWh/100 km i SERES 3. Over 15000 km om året er det en forskel på 750 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.






