Changan Deepal S05 vs SERES 3

Changan Deepal S05 fører 7 til 1

Største forskelle: Effekt — Changan Deepal S05 272 hk, SERES 3 160 hk · WLTP-rækkevidde — Changan Deepal S05 488 km, SERES 3 300 km · Bagagerum — Changan Deepal S05 492 l, SERES 3 318 l.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: RWD Max med en WLTP-rækkevidde på 488 km og AWD Max med 435 hk.

SERES 3

En elektrisk SUV i C-segmentet, udstyret med forhjulstræk og et batteri med en kapacitet på 54 kWh.

Profil mod markedet: Changan Deepal S05 vs SERES 3

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Changan Deepal S05 eller SERES 3 — hvem vinder hvor

Changan Deepal S05 fører 7 til 1

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmChangan Deepal S05 +188 km
    Changan Deepal S05
    488
    SERES 3
    300
  • Batteri kWhChangan Deepal S05 +14,8 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    SERES 3
    54
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −1,7 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    SERES 3
    17,6
  • Effekt hkChangan Deepal S05 +112 hk
    Changan Deepal S05
    272
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/t ↓ sChangan Deepal S05 −1,4 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    SERES 3
    8,9
  • Topfart km/hChangan Deepal S05 +25 km/h
    Changan Deepal S05
    180
    SERES 3
    155
  • DC-opladning kWMangler data
    Changan Deepal S05
    200
    SERES 3
    —
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Changan Deepal S05
    11
    SERES 3
    11
  • Opladning ↓ minMangler data
    Changan Deepal S05
    23
    SERES 3
    —
  • Vægt ↓ kgSERES 3 −175 kg
    Changan Deepal S05
    1940
    SERES 3
    1765
  • Bagagerum lChangan Deepal S05 +174 l
    Changan Deepal S05
    492
    SERES 3
    318

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Changan Deepal S05 vs SERES 3

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Changan Deepal S05 vs SERES 3
Nøgleværdier Changan Deepal S05
RWD Max
SERES 3
Standard
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde488 km300 kmChangan +188 km
Batteri68,8 kWh54 kWhChangan +14,8 kWh
Forbrug ↓15,9 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmChangan −1,7 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning200 kW——
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓23 min——
Rækkevidde pr. minut opladning14,9 km/min——
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt272 hk160 hkChangan +112 hk
0–100 km/t ↓7,5 s8,9 sChangan −1,4 s
Topfart180 km/h155 km/hChangan +25 km/h
TrækRWDFWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1940 kg1765 kgSERES −175 kg
Bagagerum492 l318 lChangan +174 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun Changan
Længde4598 mm4415 mmChangan +183 mm
Bredde1900 mm1850 mmChangan +50 mm
Højde1600 mm1650 mmSERES +50 mm
Akseafstand2880 mm——

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Changan Deepal S05

Omkostning pr. 100 km4,77
Pr. måned60
Pr. år716

SERES 3

Omkostning pr. 100 km5,28
Pr. måned66
Pr. år792

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Changan Deepal S05

SERES 3

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Changan Deepal S05 eller SERES 3?

Changan Deepal S05 kører længere: 488 km WLTP mod 300 km for SERES 3. Det er en forskel på 188 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på Changan Deepal S05 og SERES 3 sig?

Changan Deepal S05 har RWD og 272 hk. SERES 3 har FWD og 160 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Changan Deepal S05 — dens batteri på 68,8 kWh fungerer som strømkilde. SERES 3 med 54 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — Changan Deepal S05 eller SERES 3?

Changan Deepal S05 er stærkere: 272 hk mod 160 hk for SERES 3. Forskellen er 112 hk.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.