Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq fører 5 til 4
Største forskelle: Opladning 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Škoda Elroq 29 min · DC-opladning — Changan Deepal S05 200 kW, Škoda Elroq 165 kW · 0–100 km/t — Changan Deepal S05 7,5 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: RWD Max med en WLTP-rækkevidde på 488 km og AWD Max med 435 hk.
Škoda Elroq
Škoda Elroq er en elektrisk SUV i segment C med enten baghjulstræk (RWD) eller firehjulstræk (AWD): 190–340 hestekræfter, op til 576 km rækkevidde efter WLTP-standarden, og hurtigladning (DC) op til 165 kW.
Profil mod markedet: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
- Changan Deepal S05RWD Max
Škoda Elroq85x
Changan Deepal S05 eller Škoda Elroq — hvem vinder hvor
Škoda Elroq fører 5 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmŠkoda Elroq +88 km
- Batteri kWhŠkoda Elroq +8,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,4 kWh/100 km
- Effekt hkŠkoda Elroq +27 hk
- 0–100 km/t ↓ sŠkoda Elroq −1,3 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWChangan Deepal S05 +35 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
- Vægt ↓ kgChangan Deepal S05 −192 kg
- Bagagerum lChangan Deepal S05 +22 l
Tekniske data: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Changan Deepal S05 RWD Max | Škoda Elroq85x | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 488 km | 576 km | Škoda +88 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 77 kWh | Škoda +8,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,9 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −0,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 200 kW | 165 kW | Changan +35 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 23 min | 29 min | Changan −6 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 14,9 km/min | 13,9 km/min | Changan +1 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 272 hk | 299 hk | Škoda +27 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,5 s | 6,2 s | Škoda −1,3 s |
| Topfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen forskel |
| Træk | RWD | AWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1940 kg | 2132 kg | Changan −192 kg |
| Bagagerum | 492 l | 470 l | Changan +22 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4598 mm | 4488 mm | Changan +110 mm |
| Bredde | 1900 mm | 1884 mm | Changan +16 mm |
| Højde | 1600 mm | 1620 mm | Škoda +20 mm |
| Akseafstand | 2880 mm | 2766 mm | Changan +114 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Changan Deepal S05 eller Škoda Elroq?
Škoda Elroq kører længere: 576 km WLTP mod 488 km for Changan Deepal S05. Det er en forskel på 88 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Changan Deepal S05 og Škoda Elroq sig?
Changan Deepal S05 har RWD og 272 hk. Škoda Elroq har AWD og 299 hk.
Hvilken lader hurtigst?
Changan Deepal S05 accepterer op til 200 kW DC, Škoda Elroq op til 165 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 23 og 29 min.
Hvilken er billigst at køre?
Škoda Elroq bruger mindre strøm: 15,5 kWh/100 km mod 15,9 kWh/100 km i Changan Deepal S05. Over 15000 km om året er det en forskel på 60 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.




