Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-Tech leder 5–4
Största skillnaderna: Batteri — Renault Megane E-Tech 67 kWh, Renault Scenic 89 kWh · WLTP-räckvidd — Renault Megane E-Tech 500 km, Renault Scenic 642 km · Bagageutrymme — Renault Megane E-Tech 440 l, Renault Scenic 545 l.
Renault Megane E-Tech
En elektrisk crossover i segmentet C, som erbjuder en räckvidd på upp till 500 km och snabbladdning (DC).
Renault Scenic
En elbil i SUV-segmentet (C), som erbjuder två batterival med en räckvidd upp till 642 km enligt WLTP-standarden.
Profil mot marknaden: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Renault Megane E-Tech eller Renault Scenic — vem vinner var
Renault Megane E-Tech leder 5–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmRenault Scenic +142 km
- Batteri kWhRenault Scenic +22 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkIngen skillnad
- 0–100 km/h ↓ sRenault Megane E-Tech −0,3 s
- Toppfart km/hRenault Scenic +10 km/h
- DC-laddning kWRenault Megane E-Tech +15 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minRenault Megane E-Tech −4 min
- Vikt ↓ kgRenault Megane E-Tech −139 kg
- Bagageutrymme lRenault Scenic +105 l
Tekniska data: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 500 km | 642 km | Renault +142 km |
| Batteri | 67 kWh | 89 kWh | Renault +22 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1,1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 165 kW | 150 kW | Renault +15 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 15–80% ↓ | 24 min | 28 min | Renault −4 min |
| Räckvidd per laddminut | 13,5 km/min | 14,9 km/min | Renault +1,4 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 218 hk | 218 hk | Ingen skillnad |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Toppfart | 160 km/h | 170 km/h | Renault +10 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1772 kg | 1911 kg | Renault −139 kg |
| Bagageutrymme | 440 l | 545 l | Renault +105 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4200 mm | 4470 mm | Renault +270 mm |
| Bredd | 1768 mm | 1864 mm | Renault +96 mm |
| Höjd | 1522 mm | 1571 mm | Renault +49 mm |
| Hjulbas | 2685 mm | 2785 mm | Renault +100 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Renault Megane E-Tech eller Renault Scenic?
Renault Scenic går längre: 642 km WLTP mot 500 km för Renault Megane E-Tech. Det är en skillnad på 142 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
Renault Scenic rymmer mer: 545 l mot 440 l i Renault Megane E-Tech. Skillnaden är 105 l.
Vilken laddar snabbast?
Renault Megane E-Tech accepterar upp till 165 kW DC, Renault Scenic upp till 150 kW. Laddning från 15 till 80% tar respektive 24 och 28 min.
Vilken är billigast att köra?
Renault Megane E-Tech förbrukar mindre el: 15,7 kWh/100 km mot 16,8 kWh/100 km i Renault Scenic. Över 15000 km per år är det en skillnad på 165 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.






