Renault Scenic vs SERES 3

Renault Scenic leder 7–1

Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — Renault Scenic 642 km, SERES 3 300 km · Bagageutrymme — Renault Scenic 545 l, SERES 3 318 l · Batteri — Renault Scenic 89 kWh, SERES 3 54 kWh.

Renault Scenic

En elbil i SUV-segmentet (C), som erbjuder två batterival med en räckvidd upp till 642 km enligt WLTP-standarden.

SERES 3

En elbil av typen SUV, i segmentet C, med framhjulsdrift och ett batteri med en kapacitet på 54 kWh.

Profil mot marknaden: Renault Scenic vs SERES 3

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Renault Scenic eller SERES 3 — vem vinner var

Renault Scenic leder 7–1

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmRenault Scenic +342 km
    Renault Scenic
    642
    SERES 3
    300
  • Batteri kWhRenault Scenic +35 kWh
    Renault Scenic
    89
    SERES 3
    54
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −0,8 kWh/100 km
    Renault Scenic
    16,8
    SERES 3
    17,6
  • Effekt hkRenault Scenic +58 hk
    Renault Scenic
    218
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sRenault Scenic −1 s
    Renault Scenic
    7,9
    SERES 3
    8,9
  • Toppfart km/hRenault Scenic +15 km/h
    Renault Scenic
    170
    SERES 3
    155
  • DC-laddning kWSaknar data
    Renault Scenic
    150
    SERES 3
    —
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Renault Scenic
    11
    SERES 3
    11
  • Laddning ↓ minSaknar data
    Renault Scenic
    28
    SERES 3
    —
  • Vikt ↓ kgSERES 3 −146 kg
    Renault Scenic
    1911
    SERES 3
    1765
  • Bagageutrymme lRenault Scenic +227 l
    Renault Scenic
    545
    SERES 3
    318

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Renault Scenic vs SERES 3

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Renault Scenic vs SERES 3
Nyckelparametrar Renault Scenic
Long Range 89 kWh
SERES 3
Standard
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd642 km300 kmRenault +342 km
Batteri89 kWh54 kWhRenault +35 kWh
Förbrukning ↓16,8 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmRenault −0,8 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning150 kW——
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 15–80% ↓28 min——
Räckvidd per laddminut14,9 km/min——
Spänning400 V——
Prestanda och drivlina
Effekt218 hk160 hkRenault +58 hk
0–100 km/h ↓7,9 s8,9 sRenault −1 s
Toppfart170 km/h155 km/hRenault +15 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1911 kg1765 kgSERES −146 kg
Bagageutrymme545 l318 lRenault +227 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara Renault
Längd4470 mm4415 mmRenault +55 mm
Bredd1864 mm1850 mmRenault +14 mm
Höjd1571 mm1650 mmSERES +79 mm
Hjulbas2785 mm——

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Renault Scenic

Kostnad per 100 km5,04
Per månad63
Per år756

SERES 3

Kostnad per 100 km5,28
Per månad66
Per år792

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Renault Scenic

SERES 3

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Renault Scenic eller SERES 3?

Renault Scenic går längre: 642 km WLTP mot 300 km för SERES 3. Det är en skillnad på 342 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Renault Scenic — dess 89 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. SERES 3, med 54 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken är kraftfullare — Renault Scenic eller SERES 3?

Renault Scenic är starkare: 218 hk mot 160 hk för SERES 3. Skillnaden är 58 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

Renault Scenic rymmer mer: 545 l mot 318 l i SERES 3. Skillnaden är 227 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.