BMW iX1 vs MG S5 EV

MG S5 EV leder 5–4

Största skillnaderna: 0–100 km/h — BMW iX1 8,6 s, MG S5 EV 6,3 s · Förbrukning — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, MG S5 EV 15,5 kWh/100 km · Effekt — BMW iX1 204 hk, MG S5 EV 231 hk.

BMW iX1

BMW iX1 är en SUV i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 516 km och xDrive30 med 306 hk.

MG S5 EV

MG S5 EV är en eldriven SUV i segmentet C, som erbjuder två varianter med bakhjulsdrift (RWD), vilka skiljer sig åt genom batterikapacitet och motoreffekt.

Profil mot marknaden: BMW iX1 vs MG S5 EV

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX1 eller MG S5 EV — vem vinner var

MG S5 EV leder 5–4

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX1 +36 km
    BMW iX1
    516
    MG S5 EV
    480
  • Batteri kWhBMW iX1 +1,2 kWh
    BMW iX1
    65,2
    MG S5 EV
    64
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −2,9 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    MG S5 EV
    15,5
  • Effekt hkMG S5 EV +27 hk
    BMW iX1
    204
    MG S5 EV
    231
  • 0–100 km/h ↓ sMG S5 EV −2,3 s
    BMW iX1
    8,6
    MG S5 EV
    6,3
  • Toppfart km/hMG S5 EV +20 km/h
    BMW iX1
    170
    MG S5 EV
    190
  • DC-laddning kWMG S5 EV +9 kW
    BMW iX1
    130
    MG S5 EV
    139
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX1
    11
    MG S5 EV
    11
  • Laddning ↓ minMG S5 EV −1 min
    BMW iX1
    29
    MG S5 EV
    28
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    BMW iX1
    —
    MG S5 EV
    1680
  • Bagageutrymme lBMW iX1 +37 l
    BMW iX1
    490
    MG S5 EV
    453

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX1 vs MG S5 EV

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX1 vs MG S5 EV
Nyckelparametrar BMW iX1
eDrive20 · årsmodell 2026
MG S5 EV
Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd516 km480 kmBMW +36 km
Batteri65,2 kWh64 kWhBMW +1,2 kWh
Förbrukning ↓12,6 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmBMW −2,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning130 kW139 kWMG +9 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓29 min28 minMG −1 min
Räckvidd per laddminut12,5 km/min12 km/minBMW +0,5 km/min
Spänning—400 V—
Prestanda och drivlina
Effekt204 hk231 hkMG +27 hk
0–100 km/h ↓8,6 s6,3 sMG −2,3 s
Toppfart170 km/h190 km/hMG +20 km/h
DrivningFWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—1680 kg—
Bagageutrymme490 l453 lBMW +37 l
V2L (extern strömförsörjning)NejJabara MG
Längd—4476 mm—
Bredd—1849 mm—
Höjd—1621 mm—
Hjulbas—2730 mm—

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX1

Kostnad per 100 km3,78
Per månad47
Per år567

MG S5 EV

Kostnad per 100 km4,65
Per månad58
Per år697

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX1

MG S5 EV

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX1 eller MG S5 EV?

BMW iX1 går längre: 516 km WLTP mot 480 km för MG S5 EV. Det är en skillnad på 36 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX1 och MG S5 EV?

BMW iX1 har FWD och 204 hk. MG S5 EV har RWD och 231 hk.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast MG S5 EV — dess 64 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BMW iX1, med 65,2 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX1 accepterar upp till 130 kW DC, MG S5 EV upp till 139 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 29 och 28 min.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.