Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E

Alpine A390 leder 4–3

Största skillnaderna: Effekt — Alpine A390 400 hk, Ford Mustang Mach-E 276 hk · Förbrukning — Alpine A390 18,7 kWh/100 km, Ford Mustang Mach-E 14,3 kWh/100 km · 0–100 km/h — Alpine A390 4,8 s, Ford Mustang Mach-E 6,1 s.

Alpine A390

Alpine A390 är en elektrisk SUV i D-segmentet i två konfigurationer med fyrhjulsdrift och en räckvidd på över 540 km i WLTP-cykeln.

Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E är en SUV i D-segmentet, i årsmodell 2026 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 470 till 615 km, effekt från 268 till 487 hk.

Profil mot marknaden: Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Alpine A390 eller Ford Mustang Mach-E — vem vinner var

Alpine A390 leder 4–3

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmFord Mustang Mach-E +64 km
    Alpine A390
    551
    Ford Mustang Mach-E
    615
  • Batteri kWhAlpine A390 +1 kWh
    Alpine A390
    89
    Ford Mustang Mach-E
    88
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −4,4 kWh/100 km
    Alpine A390
    18,7
    Ford Mustang Mach-E
    14,3
  • Effekt hkAlpine A390 +124 hk
    Alpine A390
    400
    Ford Mustang Mach-E
    276
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A390 −1,3 s
    Alpine A390
    4,8
    Ford Mustang Mach-E
    6,1
  • Toppfart km/hAlpine A390 +20 km/h
    Alpine A390
    200
    Ford Mustang Mach-E
    180
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A390
    150
    Ford Mustang Mach-E
    150
  • AC-laddning kWSaknar data
    Alpine A390
    22
    Ford Mustang Mach-E
    —
  • Laddning ↓ minSaknar data
    Alpine A390
    29
    Ford Mustang Mach-E
    —
  • Vikt ↓ kgFord Mustang Mach-E −38 kg
    Alpine A390
    2124
    Ford Mustang Mach-E
    2086
  • Bagageutrymme lSaknar data
    Alpine A390
    532
    Ford Mustang Mach-E
    —

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E
Nyckelparametrar Alpine A390
GT
Ford Mustang Mach-E
Extended Range RWD · årsmodell 2026
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd551 km615 kmFord +64 km
Batteri89 kWh88 kWhAlpine +1 kWh
Förbrukning ↓18,7 kWh/100 km14,3 kWh/100 kmFord −4,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning150 kW150 kWIngen skillnad
AC-laddning22 kW——
Laddning 15–80% ↓29 min——
Räckvidd per laddminut12,4 km/min——
Spänning400 V——
Prestanda och drivlina
Effekt400 hk276 hkAlpine +124 hk
0–100 km/h ↓4,8 s6,1 sAlpine −1,3 s
Toppfart200 km/h180 km/hAlpine +20 km/h
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2124 kg2086 kgFord −38 kg
Bagageutrymme532 l——
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara Alpine
Längd4615 mm——
Bredd1885 mm——
Höjd1532 mm——
Hjulbas2708 mm——

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Alpine A390

Kostnad per 100 km5,61
Per månad70
Per år841

Ford Mustang Mach-E

Kostnad per 100 km4,29
Per månad54
Per år644

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Alpine A390

Ford Mustang Mach-E

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Alpine A390 eller Ford Mustang Mach-E?

Ford Mustang Mach-E går längre: 615 km WLTP mot 551 km för Alpine A390. Det är en skillnad på 64 km.

Varför har Alpine A390 ett större batteri men kortare räckvidd än Ford Mustang Mach-E?

Alpine A390 har 89 kWh och kör 551 km, medan Ford Mustang Mach-E med sitt 88 kWh batteri kör 615 km. Energiförbrukningen avgör: 18,7 mot 14,3 kWh/100 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på Alpine A390 och Ford Mustang Mach-E?

Alpine A390 har AWD och 400 hk. Ford Mustang Mach-E har RWD och 276 hk.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Alpine A390 — dess 89 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Ford Mustang Mach-E, med 88 kWh, erbjuder inte detta.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.