Alpine A390 vs BMW iX4
BMW iX4 leder 6–4
Största skillnaderna: DC-laddning — Alpine A390 150 kW, BMW iX4 400 kW · AC-laddning — Alpine A390 22 kW, BMW iX4 11 kW · WLTP-räckvidd — Alpine A390 551 km, BMW iX4 828 km.
Alpine A390
Alpine A390 är en elektrisk SUV i D-segmentet i två konfigurationer med fyrhjulsdrift och en räckvidd på över 540 km i WLTP-cykeln.
BMW iX4
BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.
Profil mot marknaden: Alpine A390 vs BMW iX4
Alpine A390GT
BMW iX450 xDrive
Alpine A390 eller BMW iX4 — vem vinner var
BMW iX4 leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +277 km
- Batteri kWhBMW iX4 +19,7 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −3 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX4 +69 hk
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A390 −0,1 s
- Toppfart km/hBMW iX4 +10 km/h
- DC-laddning kWBMW iX4 +250 kW
- AC-laddning kWAlpine A390 +11 kW
- Vikt ↓ kgAlpine A390 −181 kg
- Bagageutrymme lAlpine A390 +42 l
Tekniska data: Alpine A390 vs BMW iX4
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Alpine A390GT | BMW iX450 xDrive | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 551 km | 828 km | BMW +277 km |
| Batteri | 89 kWh | 108,7 kWh | BMW +19,7 kWh |
| Förbrukning ↓ | 18,7 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | BMW −3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 150 kW | 400 kW | BMW +250 kW |
| AC-laddning | 22 kW | 11 kW | Alpine +11 kW |
| Laddning ⚠ | 29 min 15–80% | 21 min 10–80% | 8 min |
| Räckvidd per laddminut | 12,4 km/min | 27,6 km/min | BMW +15,2 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | BMW +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 400 hk | 469 hk | BMW +69 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,8 s | 4,9 s | Alpine −0,1 s |
| Toppfart | 200 km/h | 210 km/h | BMW +10 km/h |
| Drivning | AWD | AWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2124 kg | 2305 kg | Alpine −181 kg |
| Bagageutrymme | 532 l | 490 l | Alpine +42 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4615 mm | 4782 mm | BMW +167 mm |
| Bredd | 1885 mm | 1895 mm | BMW +10 mm |
| Höjd | 1532 mm | 1595 mm | BMW +63 mm |
| Hjulbas | 2708 mm | 2897 mm | BMW +189 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Alpine A390
BMW iX4
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Alpine A390 eller BMW iX4?
BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 551 km för Alpine A390. Det är en skillnad på 277 km.
Vilken laddar snabbast?
Alpine A390 accepterar upp till 150 kW DC, BMW iX4 upp till 400 kW.
Vilken är billigast att köra?
BMW iX4 förbrukar mindre el: 15,7 kWh/100 km mot 18,7 kWh/100 km i Alpine A390. Över 15000 km per år är det en skillnad på 450 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





