Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

Alpine A290 leder 7–2

Största skillnaderna: AC-laddning — Alpine A290 11 kW, Lancia Ypsilon 7,4 kW · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Lancia Ypsilon 9 s · Effekt — Alpine A290 180 hk, Lancia Ypsilon 156 hk.

Alpine A290

Alpine A290 är en elektrisk hatchback i B-segmentet med två drivlinevarianter med en effekt från 180 hk till 220 hk.

Lancia Ypsilon

Lancia Ypsilon är en stadsbil av typen halvkombi (hatchback) som tillhör segment B och erbjuds med två olika eldriftssystem, vilka har varierande effekt och prestanda.

Profil mot marknaden: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Alpine A290 eller Lancia Ypsilon — vem vinner var

Alpine A290 leder 7–2

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmLancia Ypsilon +45 km
    Alpine A290
    380
    Lancia Ypsilon
    425
  • Batteri kWhAlpine A290 +1 kWh
    Alpine A290
    52
    Lancia Ypsilon
    51
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmLancia Ypsilon −1,4 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Lancia Ypsilon
    14,4
  • Effekt hkAlpine A290 +24 hk
    Alpine A290
    180
    Lancia Ypsilon
    156
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −1,6 s
    Alpine A290
    7,4
    Lancia Ypsilon
    9
  • Toppfart km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Lancia Ypsilon
    150
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    100
    Lancia Ypsilon
    100
  • AC-laddning kWAlpine A290 +3,6 kW
    Alpine A290
    11
    Lancia Ypsilon
    7,4
  • Vikt ↓ kgAlpine A290 −78 kg
    Alpine A290
    1483
    Lancia Ypsilon
    1561
  • Bagageutrymme lAlpine A290 +17 l
    Alpine A290
    326
    Lancia Ypsilon
    309

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon
Nyckelparametrar Alpine A290
GT
Lancia Ypsilon
Electric
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd380 km425 kmLancia +45 km
Batteri52 kWh51 kWhAlpine +1 kWh
Förbrukning ↓15,8 kWh/100 km14,4 kWh/100 kmLancia −1,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning100 kW100 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW7,4 kWAlpine +3,6 kW
Laddning ⚠30 min 15–80%28 min 10–80%2 min
Räckvidd per laddminut8,2 km/min10,6 km/minLancia +2,4 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt180 hk156 hkAlpine +24 hk
0–100 km/h ↓7,4 s9 sAlpine −1,6 s
Toppfart160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1483 kg1561 kgAlpine −78 kg
Bagageutrymme326 l309 lAlpine +17 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara Alpine
Längd3997 mm4080 mmLancia +83 mm
Bredd1823 mm1768 mmAlpine +55 mm
Höjd1512 mm1440 mmAlpine +72 mm
Hjulbas2534 mm2545 mmLancia +11 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Alpine A290

Kostnad per 100 km4,74
Per månad59
Per år711

Lancia Ypsilon

Kostnad per 100 km4,32
Per månad54
Per år648

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Alpine A290

Lancia Ypsilon

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Alpine A290 eller Lancia Ypsilon?

Lancia Ypsilon går längre: 425 km WLTP mot 380 km för Alpine A290. Det är en skillnad på 45 km.

Varför har Alpine A290 ett större batteri men kortare räckvidd än Lancia Ypsilon?

Alpine A290 har 52 kWh och kör 380 km, medan Lancia Ypsilon med sitt 51 kWh batteri kör 425 km. Energiförbrukningen avgör: 15,8 mot 14,4 kWh/100 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Alpine A290 — dess 52 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Lancia Ypsilon, med 51 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken laddar snabbast?

Alpine A290 accepterar upp till 100 kW DC, Lancia Ypsilon upp till 100 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.