Alpine A290 vs Fiat Grande Panda
Alpine A290 leder 7–1
Största skillnaderna: Effekt — Alpine A290 180 hk, Fiat Grande Panda 113 hk · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Fiat Grande Panda 11,5 s · Toppfart — Alpine A290 160 km/h, Fiat Grande Panda 132 km/h.
Alpine A290
Alpine A290 är en elektrisk hatchback i B-segmentet med två drivlinevarianter med en effekt från 180 hk till 220 hk.
Fiat Grande Panda
Fiat Grande Panda är en stadsbil i form av en halvkombi (hatchback) som tillhör segment B. Den har en räckvidd på 320 kilometer enligt WLTP-standarden och drivs framåt.
Profil mot marknaden: Alpine A290 vs Fiat Grande Panda
Alpine A290GT
Fiat Grande PandaLa Prima
Alpine A290 eller Fiat Grande Panda — vem vinner var
Alpine A290 leder 7–1
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAlpine A290 +60 km
- Batteri kWhAlpine A290 +8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmAlpine A290 −1 kWh/100 km
- Effekt hkAlpine A290 +67 hk
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −4,1 s
- Toppfart km/hAlpine A290 +28 km/h
- DC-laddning kWIngen skillnad
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgAlpine A290 −74 kg
- Bagageutrymme lFiat Grande Panda +35 l
Tekniska data: Alpine A290 vs Fiat Grande Panda
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Alpine A290GT | Fiat Grande PandaLa Prima | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 380 km | 320 km | Alpine +60 km |
| Batteri | 52 kWh | 44 kWh | Alpine +8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,8 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Alpine −1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 100 kW | 100 kW | Ingen skillnad |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 30 min 15–80% | 27 min 20–80% | 3 min |
| Räckvidd per laddminut | 8,2 km/min | 7,1 km/min | Alpine +1,1 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 180 hk | 113 hk | Alpine +67 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,4 s | 11,5 s | Alpine −4,1 s |
| Toppfart | 160 km/h | 132 km/h | Alpine +28 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1483 kg | 1557 kg | Alpine −74 kg |
| Bagageutrymme | 326 l | 361 l | Fiat +35 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 3997 mm | 3999 mm | Fiat +2 mm |
| Bredd | 1823 mm | 1763 mm | Alpine +60 mm |
| Höjd | 1512 mm | 1576 mm | Fiat +64 mm |
| Hjulbas | 2534 mm | 2540 mm | Fiat +6 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Alpine A290
Fiat Grande Panda
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Alpine A290
Fiat Grande Panda
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Alpine A290vs
Mini Cooper Electric
Alpine A290vs
Nissan Micra
Alpine A290vs
GWM Ora 03
Alpine A290vs
Renault 5 E-Tech
Alpine A290vs
Alpine A290vs
Volkswagen ID. Polo
Fiat Grande Pandavs
Citroën ë-C3
Fiat Grande Pandavs
BYD Dolphin Surf
Fiat Grande Pandavs
Fiat Grande Pandavs
Volkswagen ID. PoloVanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Alpine A290 eller Fiat Grande Panda?
Alpine A290 går längre: 380 km WLTP mot 320 km för Fiat Grande Panda. Det är en skillnad på 60 km.
Vilken är kraftfullare — Alpine A290 eller Fiat Grande Panda?
Alpine A290 är starkare: 180 hk mot 113 hk för Fiat Grande Panda. Skillnaden är 67 hk.
Vilken laddar snabbast?
Alpine A290 accepterar upp till 100 kW DC, Fiat Grande Panda upp till 100 kW.
Vilken är billigast att köra?
Alpine A290 förbrukar mindre el: 15,8 kWh/100 km mot 16,8 kWh/100 km i Fiat Grande Panda. Över 15000 km per år är det en skillnad på 150 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.