Alpine A290 vs BYD Dolphin Surf

Alpine A290 leder 7–2

Största skillnaderna: Effekt — Alpine A290 180 hk, BYD Dolphin Surf 88 hk · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, BYD Dolphin Surf 12,1 s · Batteri — Alpine A290 52 kWh, BYD Dolphin Surf 43,2 kWh.

Alpine A290

Alpine A290 är en elektrisk hatchback i B-segmentet med två drivlinevarianter med en effekt från 180 hk till 220 hk.

BYD Dolphin Surf

BYD Dolphin Surf är en eldriven halvkombi i segmentet B, som finns tillgänglig med framhjulsdrift och erbjuds i tre olika utrustningsnivåer.

Profil mot marknaden: Alpine A290 vs BYD Dolphin Surf

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Alpine A290 eller BYD Dolphin Surf — vem vinner var

Alpine A290 leder 7–2

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmAlpine A290 +58 km
    Alpine A290
    380
    BYD Dolphin Surf
    322
  • Batteri kWhAlpine A290 +8,8 kWh
    Alpine A290
    52
    BYD Dolphin Surf
    43,2
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBYD Dolphin Surf −0,2 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    BYD Dolphin Surf
    15,6
  • Effekt hkAlpine A290 +92 hk
    Alpine A290
    180
    BYD Dolphin Surf
    88
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −4,7 s
    Alpine A290
    7,4
    BYD Dolphin Surf
    12,1
  • Toppfart km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    BYD Dolphin Surf
    150
  • DC-laddning kWAlpine A290 +15 kW
    Alpine A290
    100
    BYD Dolphin Surf
    85
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    11
    BYD Dolphin Surf
    11
  • Vikt ↓ kgBYD Dolphin Surf −113 kg
    Alpine A290
    1483
    BYD Dolphin Surf
    1370
  • Bagageutrymme lAlpine A290 +18 l
    Alpine A290
    326
    BYD Dolphin Surf
    308

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Alpine A290 vs BYD Dolphin Surf

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Alpine A290 vs BYD Dolphin Surf
Nyckelparametrar Alpine A290
GT
BYD Dolphin Surf
Boost 43.2 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd380 km322 kmAlpine +58 km
Batteri52 kWh43,2 kWhAlpine +8,8 kWh
Förbrukning ↓15,8 kWh/100 km15,6 kWh/100 kmBYD −0,2 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning100 kW85 kWAlpine +15 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠30 min 15–80%30 min 10–80%Ingen skillnad
Räckvidd per laddminut8,2 km/min7,5 km/minAlpine +0,7 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt180 hk88 hkAlpine +92 hk
0–100 km/h ↓7,4 s12,1 sAlpine −4,7 s
Toppfart160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1483 kg1370 kgBYD −113 kg
Bagageutrymme326 l308 lAlpine +18 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd3997 mm3990 mmAlpine +7 mm
Bredd1823 mm1720 mmAlpine +103 mm
Höjd1512 mm1590 mmBYD +78 mm
Hjulbas2534 mm2500 mmAlpine +34 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Alpine A290

Kostnad per 100 km4,74
Per månad59
Per år711

BYD Dolphin Surf

Kostnad per 100 km4,68
Per månad59
Per år702

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Alpine A290

BYD Dolphin Surf

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Alpine A290 eller BYD Dolphin Surf?

Alpine A290 går längre: 380 km WLTP mot 322 km för BYD Dolphin Surf. Det är en skillnad på 58 km.

Vilken är kraftfullare — Alpine A290 eller BYD Dolphin Surf?

Alpine A290 är starkare: 180 hk mot 88 hk för BYD Dolphin Surf. Skillnaden är 92 hk.

Vilken laddar snabbast?

Alpine A290 accepterar upp till 100 kW DC, BYD Dolphin Surf upp till 85 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.