Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-Tech johtaa 5–4
Suurimmat erot: Akku — Renault Megane E-Tech 67 kWh, Renault Scenic 89 kWh · WLTP-toimintamatka — Renault Megane E-Tech 500 km, Renault Scenic 642 km · Tavaratila — Renault Megane E-Tech 440 l, Renault Scenic 545 l.
Renault Megane E-Tech
Sähköinen c-segmentin crossover-malli, jonka toimintamatka on jopa 500 kilometriä ja jossa on nopea DC-latausmahdollisuus.
Renault Scenic
Sähköinen katumaasturi C-segmentissä, tarjoten kaksi akkuvaihtoehtoa jopa 642 kilometrin WLTP-toimintamatkalla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Renault Megane E-Tech vai Renault Scenic — kumpi voittaa missä
Renault Megane E-Tech johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmRenault Scenic +142 km
- Akku kWhRenault Scenic +22 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −1,1 kWh/100 km
- Teho hvEi eroa
- 0–100 km/h ↓ sRenault Megane E-Tech −0,3 s
- Suurin nopeus km/hRenault Scenic +10 km/h
- DC-lataus kWRenault Megane E-Tech +15 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minRenault Megane E-Tech −4 min
- Paino ↓ kgRenault Megane E-Tech −139 kg
- Tavaratila lRenault Scenic +105 l
Tekniset tiedot: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 500 km | 642 km | Renault +142 km |
| Akku | 67 kWh | 89 kWh | Renault +22 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 150 kW | Renault +15 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 15–80% ↓ | 24 min | 28 min | Renault −4 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 13,5 km/min | 14,9 km/min | Renault +1,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 218 hv | Ei eroa |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 170 km/h | Renault +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1772 kg | 1911 kg | Renault −139 kg |
| Tavaratila | 440 l | 545 l | Renault +105 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4200 mm | 4470 mm | Renault +270 mm |
| Leveys | 1768 mm | 1864 mm | Renault +96 mm |
| Korkeus | 1522 mm | 1571 mm | Renault +49 mm |
| Akseliväli | 2685 mm | 2785 mm | Renault +100 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Renault Megane E-Tech vai Renault Scenic?
Renault Scenic kulkee pidemmälle: 642 km WLTP verrattuna Renault Megane E-Tech:n 500 km:iin. Ero on 142 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Renault Scenic tarjoaa suuremman tavaratilan: 545 l verrattuna Renault Megane E-Tech:n 440 l:iin. Ero on 105 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Renault Megane E-Tech ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Renault Scenic jopa 150 kW. Lataus 15 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 24 ja 28 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Renault Megane E-Tech kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna Renault Scenic:n 16,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 165 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.






