Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep Compass johtaa 6–3
Suurimmat erot: Paino — Jeep Compass 2160 kg, Renault Scenic 1911 kg · Akku — Jeep Compass 96,3 kWh, Renault Scenic 89 kWh · DC-lataus — Jeep Compass 160 kW, Renault Scenic 150 kW.
Jeep Compass
Jeep Compass on C-segmentin SUV kolmessa sähköisessä variantissa: WLTP-toimintamatka 500–674 km, teho 213–375 hv.
Renault Scenic
Sähköinen katumaasturi C-segmentissä, tarjoten kaksi akkuvaihtoehtoa jopa 642 kilometrin WLTP-toimintamatkalla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh)
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Jeep Compass vai Renault Scenic — kumpi voittaa missä
Jeep Compass johtaa 6–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmJeep Compass +32 km
- Akku kWhJeep Compass +7,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −1 kWh/100 km
- Teho hvJeep Compass +13 hv
- 0–100 km/h ↓ sRenault Scenic −0,4 s
- Suurin nopeus km/hJeep Compass +10 km/h
- DC-lataus kWJeep Compass +10 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgRenault Scenic −249 kg
- Tavaratila lJeep Compass +5 l
Tekniset tiedot: Jeep Compass vs Renault Scenic
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh) | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 674 km | 642 km | Jeep +32 km |
| Akku | 96,3 kWh | 89 kWh | Jeep +7,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 150 kW | Jeep +10 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 15–80% | 1 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 15 km/min | 14,9 km/min | Jeep +0,1 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 231 hv | 218 hv | Jeep +13 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 8,3 s | 7,9 s | Renault −0,4 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 170 km/h | Jeep +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2160 kg | 1911 kg | Renault −249 kg |
| Tavaratila | 550 l | 545 l | Jeep +5 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Renault |
| Pituus | 4548 mm | 4470 mm | Jeep +78 mm |
| Leveys | 1936 mm | 1864 mm | Jeep +72 mm |
| Korkeus | 1657 mm | 1571 mm | Jeep +86 mm |
| Akseliväli | 2795 mm | 2785 mm | Jeep +10 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Jeep Compass
Renault Scenic
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Jeep Compass
Renault Scenic
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Jeep Compass vai Renault Scenic?
Jeep Compass kulkee pidemmälle: 674 km WLTP verrattuna Renault Scenic:n 642 km:iin. Ero on 32 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Renault Scenic — sen 89 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Jeep Compass ei tarjoa tätä 96,3 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Jeep Compass ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Renault Scenic jopa 150 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Renault Scenic kuluttaa vähemmän sähköä: 16,8 kWh/100 km verrattuna Jeep Compass:n 17,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 150 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


