Renault Scenic vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 5–4

Suurimmat erot: Teho — Renault Scenic 218 hv, Škoda Elroq 299 hv · 0–100 km/h — Renault Scenic 7,9 s, Škoda Elroq 6,2 s · Tavaratila — Renault Scenic 545 l, Škoda Elroq 470 l.

Renault Scenic

Sähköinen katumaasturi C-segmentissä, tarjoten kaksi akkuvaihtoehtoa jopa 642 kilometrin WLTP-toimintamatkalla.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Renault Scenic vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Renault Scenic vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 5–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmRenault Scenic +66 km
    Renault Scenic
    642
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhRenault Scenic +12 kWh
    Renault Scenic
    89
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,3 kWh/100 km
    Renault Scenic
    16,8
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +81 hv
    Renault Scenic
    218
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,7 s
    Renault Scenic
    7,9
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +10 km/h
    Renault Scenic
    170
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +15 kW
    Renault Scenic
    150
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    Renault Scenic
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Paino ↓ kgRenault Scenic −221 kg
    Renault Scenic
    1911
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lRenault Scenic +75 l
    Renault Scenic
    545
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Renault Scenic vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Renault Scenic vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit Renault Scenic
Long Range 89 kWh
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka642 km576 kmRenault +66 km
Akku89 kWh77 kWhRenault +12 kWh
Kulutus ↓16,8 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmŠkoda −1,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus150 kW165 kWŠkoda +15 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠28 min 15–80%29 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti14,9 km/min13,9 km/minRenault +1 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho218 hv299 hvŠkoda +81 hv
0–100 km/h ↓7,9 s6,2 sŠkoda −1,7 s
Suurin nopeus170 km/h180 km/hŠkoda +10 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1911 kg2132 kgRenault −221 kg
Tavaratila545 l470 lRenault +75 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4470 mm4488 mmŠkoda +18 mm
Leveys1864 mm1884 mmŠkoda +20 mm
Korkeus1571 mm1620 mmŠkoda +49 mm
Akseliväli2785 mm2766 mmRenault +19 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Renault Scenic

Kustannus per 100 km5,04
Kuukaudessa63
Vuodessa756

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Renault Scenic

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Renault Scenic vai Škoda Elroq?

Renault Scenic kulkee pidemmälle: 642 km WLTP verrattuna Škoda Elroq:n 576 km:iin. Ero on 66 km.

Miten Renault Scenic:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

Renault Scenic:ssa on FWD ja 218 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Renault Scenic vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna Renault Scenic:n 218 hv:iin. Ero on 81 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Renault Scenic tarjoaa suuremman tavaratilan: 545 l verrattuna Škoda Elroq:n 470 l:iin. Ero on 75 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.