Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Tasapeli 5–5
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Renault Megane E-Tech 11 kW · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Renault Megane E-Tech 500 km · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, Renault Megane E-Tech 67 kWh.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Renault Megane E-Tech
Sähköinen c-segmentin crossover-malli, jonka toimintamatka on jopa 500 kilometriä ja jossa on nopea DC-latausmahdollisuus.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Lancia GammaLong Range
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Lancia Gamma vai Renault Megane E-Tech — kumpi voittaa missä
Tasapeli 5–5
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +241 km
- Akku kWhLancia Gamma +30,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −0,5 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sRenault Megane E-Tech −0,2 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +30 km/h
- DC-lataus kWRenault Megane E-Tech +5 kW
- AC-lataus kWRenault Megane E-Tech +4 kW
- Paino ↓ kgRenault Megane E-Tech −363 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +120 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 500 km | Lancia +241 km |
| Akku | 97,2 kWh | 67 kWh | Lancia +30,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | Renault −0,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 165 kW | Renault +5 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | Renault +4 kW |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 24 min 15–80% | 3 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 13,5 km/min | Lancia +3 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 218 hv | Lancia +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,6 s | Renault −0,2 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 160 km/h | Lancia +30 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1772 kg | Renault −363 kg |
| Tavaratila | 560 l | 440 l | Lancia +120 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4672 mm | 4200 mm | Lancia +472 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1768 mm | Lancia +130 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1522 mm | Lancia +142 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2685 mm | Lancia +106 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Renault Megane E-Tech?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Renault Megane E-Tech:n 500 km:iin. Ero on 241 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Renault Megane E-Tech:n 440 l:iin. Ero on 120 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Renault Megane E-Tech jopa 165 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Renault Megane E-Tech kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna Lancia Gamma:n 16,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 75 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





