Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Lancia Gamma johtaa 7–2
Suurimmat erot: AC-lataus — Citroën ë-C5 Aircross 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · 0–100 km/h — Citroën ë-C5 Aircross 8,8 s, Lancia Gamma 7,8 s · Suurin nopeus — Citroën ë-C5 Aircross 170 km/h, Lancia Gamma 190 km/h.
Citroën ë-C5 Aircross
Citroën ë-C5 Aircross on C-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa kaksi versiota suurella toimintamatkalla ja teholla, ja jossa voimanlähde välittää voimaa etupyörille.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Citroën ë-C5 AircrossLong Range
Lancia GammaLong Range
Citroën ë-C5 Aircross vai Lancia Gamma — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 7–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +61 km
- Akku kWhLancia Gamma +0,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,6 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +14 hv
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −1 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +20 km/h
- DC-lataus kWEi eroa
- AC-lataus kWCitroën ë-C5 Aircross +4 kW
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgLancia Gamma −36 kg
- Tavaratila lCitroën ë-C5 Aircross +5 l
Tekniset tiedot: Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Citroën ë-C5 AircrossLong Range | Lancia GammaLong Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 680 km | 741 km | Lancia +61 km |
| Akku | 96,9 kWh | 97,2 kWh | Lancia +0,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Lancia −1,6 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 160 kW | Ei eroa |
| AC-lataus | 11 kW | 7 kW | Citroën +4 kW |
| Latausaika 20–80% ↓ | 27 min | 27 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 15,1 km/min | 16,5 km/min | Lancia +1,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 231 hv | 245 hv | Lancia +14 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 8,8 s | 7,8 s | Lancia −1 s |
| Suurin nopeus | 170 km/h | 190 km/h | Lancia +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2171 kg | 2135 kg | Lancia −36 kg |
| Tavaratila | 565 l | 560 l | Citroën +5 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4652 mm | 4672 mm | Lancia +20 mm |
| Leveys | 1936 mm | 1898 mm | Citroën +38 mm |
| Korkeus | 1691 mm | 1664 mm | Citroën +27 mm |
| Akseliväli | 2784 mm | 2791 mm | Lancia +7 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Citroën ë-C5 Aircross
Lancia Gamma
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Citroën ë-C5 Aircross
Lancia Gamma
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Citroën ë-C5 Aircross vai Lancia Gamma?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Citroën ë-C5 Aircross:n 680 km:iin. Ero on 61 km.
Kumpi latautuu nopeammin?
Citroën ë-C5 Aircross ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Lancia Gamma jopa 160 kW. Lataus 20 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 27 ja 27 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Lancia Gamma kuluttaa vähemmän sähköä: 16,2 kWh/100 km verrattuna Citroën ë-C5 Aircross:n 17,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 240 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


