BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7 johtaa 8–3
Suurimmat erot: Teho — BYD Sealion 7 530 hv, KGM Torres EVX 207 hv · DC-lataus — BYD Sealion 7 230 kW, KGM Torres EVX 120 kW · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, KGM Torres EVX 8,23 s.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX on D-segmentin SUV, jonka toimintamatka on 503 km (WLTP) ja jonka tavaratilan tilavuus on 839 litraa.
Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7Excellence AWD
KGM Torres EVXTorres EVX
BYD Sealion 7 vai KGM Torres EVX — kumpi voittaa missä
BYD Sealion 7 johtaa 8–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmKGM Torres EVX +1 km
- Akku kWhBYD Sealion 7 +10,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,1 kWh/100 km
- Teho hvBYD Sealion 7 +323 hv
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −3,7 s
- Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +40 km/h
- DC-lataus kWBYD Sealion 7 +110 kW
- AC-lataus kWBYD Sealion 7 +0,5 kW
- Latausaika ↓ minBYD Sealion 7 −12 min
- Paino ↓ kgKGM Torres EVX −510 kg
- Tavaratila lKGM Torres EVX +319 l
Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BYD Sealion 7Excellence AWD | KGM Torres EVXTorres EVX | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 502 km | 503 km | KGM +1 km |
| Akku | 91,3 kWh | 80,6 kWh | BYD +10,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,3 kWh/100 km | BYD −1,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 230 kW | 120 kW | BYD +110 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 10,5 kW | BYD +0,5 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 24 min | 36 min | BYD −12 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14,6 km/min | 9,8 km/min | BYD +4,8 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 530 hv | 207 hv | BYD +323 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 8,23 s | BYD −3,7 s |
| Suurin nopeus | 215 km/h | 175 km/h | BYD +40 km/h |
| Vetotapa | AWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2435 kg | 1925 kg | KGM −510 kg |
| Tavaratila | 520 l | 839 l | KGM +319 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain KGM |
| Pituus | 4830 mm | 4715 mm | BYD +115 mm |
| Leveys | — | 1890 mm | — |
| Korkeus | — | 1725 mm | — |
| Akseliväli | 2930 mm | 2680 mm | BYD +250 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miksi mallissa BYD Sealion 7 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 sisältää 91,3 kWh ja kulkee 502 km, kun taas KGM Torres EVX:ssa on 80,6 kWh akku ja se kulkee 503 km. Energiankulutus ratkaisee: 18,2 vs. 19,3 kWh/100 km.
Miten BYD Sealion 7:n ja KGM Torres EVX:n voimansiirrot eroavat?
BYD Sealion 7:ssa on AWD ja 530 hv. KGM Torres EVX:ssä on FWD ja 207 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain KGM Torres EVX — sen 80,6 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — BYD Sealion 7 vai KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 on tehokkaampi: 530 hv verrattuna KGM Torres EVX:n 207 hv:iin. Ero on 323 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




