BYD Sealion 7 vs Hyundai Ioniq 5 N
Hyundai Ioniq 5 N johtaa 6–4
Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — BYD Sealion 7 24 min, Hyundai Ioniq 5 N 18 min · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s · Suurin nopeus — BYD Sealion 7 215 km/h, Hyundai Ioniq 5 N 260 km/h.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.
Hyundai Ioniq 5 N
Suorituskykyinen D-segmentin sähköinen crossover, joka saavuttaa 0-100 km/h kiihtyvyyden 3,4 s aikana.
Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs Hyundai Ioniq 5 N
BYD Sealion 7Excellence AWD
Hyundai Ioniq 5 NN
BYD Sealion 7 vai Hyundai Ioniq 5 N — kumpi voittaa missä
Hyundai Ioniq 5 N johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBYD Sealion 7 +54 km
- Akku kWhBYD Sealion 7 +7,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −3 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Ioniq 5 N +79 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −1,1 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 5 N +45 km/h
- DC-lataus kWHyundai Ioniq 5 N +9 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minHyundai Ioniq 5 N −6 min
- Paino ↓ kgHyundai Ioniq 5 N −235 kg
- Tavaratila lBYD Sealion 7 +40 l
Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Hyundai Ioniq 5 N
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BYD Sealion 7Excellence AWD | Hyundai Ioniq 5 NN | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 502 km | 448 km | BYD +54 km |
| Akku | 91,3 kWh | 84 kWh | BYD +7,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,2 kWh/100 km | 21,2 kWh/100 km | BYD −3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 230 kW | 239 kW | Hyundai +9 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 24 min | 18 min | Hyundai −6 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14,6 km/min | 17,4 km/min | Hyundai +2,8 km/min |
| Jännite | — | 800 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 530 hv | 609 hv | Hyundai +79 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 3,4 s | Hyundai −1,1 s |
| Suurin nopeus | 215 km/h | 260 km/h | Hyundai +45 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2435 kg | 2200 kg | Hyundai −235 kg |
| Tavaratila | 520 l | 480 l | BYD +40 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Hyundai |
| Pituus | 4830 mm | 4715 mm | BYD +115 mm |
| Leveys | — | 1940 mm | — |
| Korkeus | — | 1585 mm | — |
| Akseliväli | 2930 mm | 3000 mm | Hyundai +70 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BYD Sealion 7
Hyundai Ioniq 5 N
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
BYD Sealion 7
Hyundai Ioniq 5 N
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Sealion 7 vai Hyundai Ioniq 5 N?
BYD Sealion 7 kulkee pidemmälle: 502 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 448 km:iin. Ero on 54 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Hyundai Ioniq 5 N — sen 84 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
BYD Sealion 7 ottaa vastaan jopa 230 kW DC-tehoa, Hyundai Ioniq 5 N jopa 239 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 24 ja 18 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
BYD Sealion 7 kuluttaa vähemmän sähköä: 18,2 kWh/100 km verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 21,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 450 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.



