Hyundai Ioniq 5 N vs Xpeng G6
Xpeng G6 johtaa 6–4
Suurimmat erot: Teho — Hyundai Ioniq 5 N 609 hv, Xpeng G6 296 hv · 0–100 km/h — Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s, Xpeng G6 6,7 s · DC-lataus — Hyundai Ioniq 5 N 239 kW, Xpeng G6 451 kW.
Hyundai Ioniq 5 N
Suorituskykyinen D-segmentin sähköinen crossover, joka saavuttaa 0-100 km/h kiihtyvyyden 3,4 s aikana.
Xpeng G6
Xpeng G6 on D-luokan crossover-auto, joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa sekä nopean tasavirtalatauksen, jonka teho on jopa 451 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Ioniq 5 N vs Xpeng G6
Hyundai Ioniq 5 NN
Xpeng G6Long Range RWD
Hyundai Ioniq 5 N vai Xpeng G6 — kumpi voittaa missä
Xpeng G6 johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmXpeng G6 +77 km
- Akku kWhHyundai Ioniq 5 N +4 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmXpeng G6 −3,7 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Ioniq 5 N +313 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −3,3 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 5 N +58 km/h
- DC-lataus kWXpeng G6 +212 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minXpeng G6 −6 min
- Paino ↓ kgXpeng G6 −85 kg
- Tavaratila lXpeng G6 +91 l
Tekniset tiedot: Hyundai Ioniq 5 N vs Xpeng G6
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Ioniq 5 NN | Xpeng G6Long Range RWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 448 km | 525 km | Xpeng +77 km |
| Akku | 84 kWh | 80 kWh | Hyundai +4 kWh |
| Kulutus ↓ | 21,2 kWh/100 km | 17,5 kWh/100 km | Xpeng −3,7 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 239 kW | 451 kW | Xpeng +212 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | 12 min | Xpeng −6 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 17,4 km/min | 30,6 km/min | Xpeng +13,2 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 609 hv | 296 hv | Hyundai +313 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 3,4 s | 6,7 s | Hyundai −3,3 s |
| Suurin nopeus | 260 km/h | 202 km/h | Hyundai +58 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2200 kg | 2115 kg | Xpeng −85 kg |
| Tavaratila | 480 l | 571 l | Xpeng +91 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4715 mm | 4758 mm | Xpeng +43 mm |
| Leveys | 1940 mm | 1920 mm | Hyundai +20 mm |
| Korkeus | 1585 mm | 1650 mm | Xpeng +65 mm |
| Akseliväli | 3000 mm | 2890 mm | Hyundai +110 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Ioniq 5 N
Xpeng G6
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Ioniq 5 N
Xpeng G6
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Ioniq 5 N vai Xpeng G6?
Xpeng G6 kulkee pidemmälle: 525 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 448 km:iin. Ero on 77 km.
Miksi mallissa Hyundai Ioniq 5 N on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Xpeng G6?
Hyundai Ioniq 5 N sisältää 84 kWh ja kulkee 448 km, kun taas Xpeng G6:ssa on 80 kWh akku ja se kulkee 525 km. Energiankulutus ratkaisee: 21,2 vs. 17,5 kWh/100 km.
Miten Hyundai Ioniq 5 N:n ja Xpeng G6:n voimansiirrot eroavat?
Hyundai Ioniq 5 N:ssa on AWD ja 609 hv. Xpeng G6:ssä on RWD ja 296 hv.
Kumpi on tehokkaampi — Hyundai Ioniq 5 N vai Xpeng G6?
Hyundai Ioniq 5 N on tehokkaampi: 609 hv verrattuna Xpeng G6:n 296 hv:iin. Ero on 313 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





