BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N

Tasapeli 5–5

Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Hyundai Ioniq 5 N 448 km · DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Hyundai Ioniq 5 N 239 kW · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Hyundai Ioniq 5 N

Suorituskykyinen D-segmentin sähköinen crossover, joka saavuttaa 0-100 km/h kiihtyvyyden 3,4 s aikana.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Hyundai Ioniq 5 N — kumpi voittaa missä

Tasapeli 5–5

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +380 km
    BMW iX4
    828
    Hyundai Ioniq 5 N
    448
  • Akku kWhBMW iX4 +24,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Hyundai Ioniq 5 N
    84
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −5,5 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Hyundai Ioniq 5 N
    21,2
  • Teho hvHyundai Ioniq 5 N +140 hv
    BMW iX4
    469
    Hyundai Ioniq 5 N
    609
  • 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −1,5 s
    BMW iX4
    4,9
    Hyundai Ioniq 5 N
    3,4
  • Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 5 N +50 km/h
    BMW iX4
    210
    Hyundai Ioniq 5 N
    260
  • DC-lataus kWBMW iX4 +161 kW
    BMW iX4
    400
    Hyundai Ioniq 5 N
    239
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Hyundai Ioniq 5 N
    11
  • Latausaika ↓ minHyundai Ioniq 5 N −3 min
    BMW iX4
    21
    Hyundai Ioniq 5 N
    18
  • Paino ↓ kgHyundai Ioniq 5 N −105 kg
    BMW iX4
    2305
    Hyundai Ioniq 5 N
    2200
  • Tavaratila lBMW iX4 +10 l
    BMW iX4
    490
    Hyundai Ioniq 5 N
    480

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5 N
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Hyundai Ioniq 5 N
N
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km448 kmBMW +380 km
Akku108,7 kWh84 kWhBMW +24,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km21,2 kWh/100 kmBMW −5,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW239 kWBMW +161 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min18 minHyundai −3 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min17,4 km/minBMW +10,2 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv609 hvHyundai +140 hv
0–100 km/h ↓4,9 s3,4 sHyundai −1,5 s
Suurin nopeus210 km/h260 km/hHyundai +50 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2200 kgHyundai −105 kg
Tavaratila490 l480 lBMW +10 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4715 mmBMW +67 mm
Leveys1895 mm1940 mmHyundai +45 mm
Korkeus1595 mm1585 mmBMW +10 mm
Akseliväli2897 mm3000 mmHyundai +103 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Hyundai Ioniq 5 N

Kustannus per 100 km6,36
Kuukaudessa79
Vuodessa954

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Hyundai Ioniq 5 N

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Hyundai Ioniq 5 N?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 448 km:iin. Ero on 380 km.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Hyundai Ioniq 5 N jopa 239 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 18 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW iX4 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna Hyundai Ioniq 5 N:n 21,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 825 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.