BMW iX4 vs BYD Sealion 7

BMW iX4 johtaa 6–4

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, BYD Sealion 7 230 kW · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, BYD Sealion 7 502 km · Akku — BMW iX4 108,7 kWh, BYD Sealion 7 91,3 kWh.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs BYD Sealion 7

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai BYD Sealion 7 — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +326 km
    BMW iX4
    828
    BYD Sealion 7
    502
  • Akku kWhBMW iX4 +17,4 kWh
    BMW iX4
    108,7
    BYD Sealion 7
    91,3
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,5 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    BYD Sealion 7
    18,2
  • Teho hvBYD Sealion 7 +61 hv
    BMW iX4
    469
    BYD Sealion 7
    530
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −0,4 s
    BMW iX4
    4,9
    BYD Sealion 7
    4,5
  • Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +5 km/h
    BMW iX4
    210
    BYD Sealion 7
    215
  • DC-lataus kWBMW iX4 +170 kW
    BMW iX4
    400
    BYD Sealion 7
    230
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    BYD Sealion 7
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −3 min
    BMW iX4
    21
    BYD Sealion 7
    24
  • Paino ↓ kgBMW iX4 −130 kg
    BMW iX4
    2305
    BYD Sealion 7
    2435
  • Tavaratila lBYD Sealion 7 +30 l
    BMW iX4
    490
    BYD Sealion 7
    520

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs BYD Sealion 7

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs BYD Sealion 7
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
BYD Sealion 7
Excellence AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km502 kmBMW +326 km
Akku108,7 kWh91,3 kWhBMW +17,4 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBMW −2,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW230 kWBMW +170 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min24 minBMW −3 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min14,6 km/minBMW +13 km/min
Jännite800 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv530 hvBYD +61 hv
0–100 km/h ↓4,9 s4,5 sBYD −0,4 s
Suurin nopeus210 km/h215 km/hBYD +5 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2435 kgBMW −130 kg
Tavaratila490 l520 lBYD +30 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BMW
Pituus4782 mm4830 mmBYD +48 mm
Leveys1895 mm——
Korkeus1595 mm——
Akseliväli2897 mm2930 mmBYD +33 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

BYD Sealion 7

Kustannus per 100 km5,46
Kuukaudessa68
Vuodessa819

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

BYD Sealion 7

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai BYD Sealion 7?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna BYD Sealion 7:n 502 km:iin. Ero on 326 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BMW iX4 — sen 108,7 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, BYD Sealion 7 jopa 230 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 24 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW iX4 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna BYD Sealion 7:n 18,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 375 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.