BYD Atto 8 vs BYD Tang

BYD Atto 8 johtaa 3–2

Suurimmat erot: 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, BYD Tang 4,9 s · Kulutus — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, BYD Tang 24 kWh/100 km · WLTP-toimintamatka — BYD Atto 8 653 km, BYD Tang 530 km.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 on seitsemänhenkinen SUV-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja jossa on 115 kWh:n akku. Sen toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 602–653 km, ja sen teho vaihtelee 462:sta 775 hevosvoimaan.

BYD Tang

Sähköinen SUV-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja jossa on tehokas moottori.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Atto 8 vs BYD Tang

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Atto 8 vai BYD Tang — kumpi voittaa missä

BYD Atto 8 johtaa 3–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Atto 8 +123 km
    BYD Atto 8
    653
    BYD Tang
    530
  • Akku kWhBYD Atto 8 +6,2 kWh
    BYD Atto 8
    115
    BYD Tang
    108,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −6,4 kWh/100 km
    BYD Atto 8
    17,6
    BYD Tang
    24
  • Teho hvBYD Tang +55 hv
    BYD Atto 8
    462
    BYD Tang
    517
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Tang −3,1 s
    BYD Atto 8
    8
    BYD Tang
    4,9
  • Suurin nopeus km/hEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    190
  • DC-lataus kWEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    170
  • AC-lataus kWEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    46
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    2630
  • Tavaratila lEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    235

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Atto 8 vs BYD Tang

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Atto 8 vs BYD Tang
Tärkeimmät parametrit BYD Atto 8
Design
BYD Tang
Flagship
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka653 km530 kmBYD +123 km
Akku115 kWh108,8 kWhBYD +6,2 kWh
Kulutus ↓17,6 kWh/100 km24 kWh/100 kmBYD −6,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus—170 kW—
AC-lataus—11 kW—
Latausaika 10–80% ↓—46 min—
Toimintamatka per latausminuutti—8,1 km/min—
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho462 hv517 hvBYD +55 hv
0–100 km/h ↓8 s4,9 sBYD −3,1 s
Suurin nopeus—190 km/h—
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—2630 kg—
Tavaratila—235 l—
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain BYD
Pituus5040 mm4970 mmBYD +70 mm
Leveys1996 mm1955 mmBYD +41 mm
Korkeus1760 mm1745 mmBYD +15 mm
Akseliväli—2820 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Atto 8

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

BYD Tang

Kustannus per 100 km7,2
Kuukaudessa90
Vuodessa1080

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Atto 8

BYD Tang

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Atto 8 vai BYD Tang?

BYD Atto 8 kulkee pidemmälle: 653 km WLTP verrattuna BYD Tang:n 530 km:iin. Ero on 123 km.

Miten BYD Atto 8:n ja BYD Tang:n voimansiirrot eroavat?

BYD Atto 8:ssa on RWD ja 462 hv. BYD Tang:ssä on AWD ja 517 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BYD Tang — sen 108,8 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Atto 8 ei tarjoa tätä 115 kWh akulla.

Kumpi on halvempi käyttää?

BYD Atto 8 kuluttaa vähemmän sähköä: 17,6 kWh/100 km verrattuna BYD Tang:n 24 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 960 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.