BYD Atto 8 vs Porsche Cayenne Electric

Tasapeli 2–2

Suurimmat erot: 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, Porsche Cayenne Electric 3,8 s · Teho — BYD Atto 8 462 hv, Porsche Cayenne Electric 544 hv · Kulutus — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, Porsche Cayenne Electric 19,5 kWh/100 km.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 on seitsemänhenkinen SUV-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja jossa on 115 kWh:n akku. Sen toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 602–653 km, ja sen teho vaihtelee 462:sta 775 hevosvoimaan.

Porsche Cayenne Electric

Porsche Cayenne Electric on E-segmentin sähköinen SUV-malli, joka tarjoaa kolme eri tehoversiota, joiden moottoriteho vaihtelee 408 hevosvoimasta 857 hevosvoimaan.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Atto 8 vs Porsche Cayenne Electric

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Atto 8 vai Porsche Cayenne Electric — kumpi voittaa missä

Tasapeli 2–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • BYD Atto 8
    653
    Porsche Cayenne Electric
    653
  • Akku kWhBYD Atto 8 +2 kWh
    BYD Atto 8
    115
    Porsche Cayenne Electric
    113
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −1,9 kWh/100 km
    BYD Atto 8
    17,6
    Porsche Cayenne Electric
    19,5
  • Teho hvPorsche Cayenne Electric +82 hv
    BYD Atto 8
    462
    Porsche Cayenne Electric
    544
  • 0–100 km/h ↓ sPorsche Cayenne Electric −4,2 s
    BYD Atto 8
    8
    Porsche Cayenne Electric
    3,8
  • Suurin nopeus km/hEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    250
  • DC-lataus kWEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    400
  • AC-lataus kWEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    16
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    2555
  • Tavaratila lEi tietoja
    BYD Atto 8
    —
    Porsche Cayenne Electric
    781

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Atto 8 vs Porsche Cayenne Electric

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Atto 8 vs Porsche Cayenne Electric
Tärkeimmät parametrit BYD Atto 8
Design
Porsche Cayenne Electric
S Electric
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka653 km653 kmEi eroa
Akku115 kWh113 kWhBYD +2 kWh
Kulutus ↓17,6 kWh/100 km19,5 kWh/100 kmBYD −1,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus—400 kW—
AC-lataus—11 kW—
Latausaika 10–80% ↓—16 min—
Toimintamatka per latausminuutti—28,6 km/min—
Jännite—800 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho462 hv544 hvPorsche +82 hv
0–100 km/h ↓8 s3,8 sPorsche −4,2 s
Suurin nopeus—250 km/h—
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—2555 kg—
Tavaratila—781 l—
Pituus5040 mm4991 mmBYD +49 mm
Leveys1996 mm1980 mmBYD +16 mm
Korkeus1760 mm1674 mmBYD +86 mm
Akseliväli—3023 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Atto 8

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Porsche Cayenne Electric

Kustannus per 100 km5,85
Kuukaudessa73
Vuodessa878

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Atto 8

Porsche Cayenne Electric

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miten BYD Atto 8:n ja Porsche Cayenne Electric:n voimansiirrot eroavat?

BYD Atto 8:ssa on RWD ja 462 hv. Porsche Cayenne Electric:ssä on AWD ja 544 hv.

Kumpi on halvempi käyttää?

BYD Atto 8 kuluttaa vähemmän sähköä: 17,6 kWh/100 km verrattuna Porsche Cayenne Electric:n 19,5 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 285 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.