BMW iX5 vs Polestar 3

BMW iX5 johtaa 7–4

Suurimmat erot: AC-lataus — BMW iX5 22 kW, Polestar 3 11 kW · Tavaratila — BMW iX5 655 l, Polestar 3 484 l · Akku — BMW iX5 141 kWh, Polestar 3 106 kWh.

BMW iX5

BMW iX5 on sähköinen E-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 578 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 845 km (WLTP) ja tasavirtalataus jopa 460 kW.

Polestar 3

Polestar 3 on suuri E-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 601–647 km, teho 333–680 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX5 vs Polestar 3

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX5 vai Polestar 3 — kumpi voittaa missä

BMW iX5 johtaa 7–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX5 +198 km
    BMW iX5
    845
    Polestar 3
    647
  • Akku kWhBMW iX5 +35 kWh
    BMW iX5
    141
    Polestar 3
    106
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −1,1 kWh/100 km
    BMW iX5
    20,1
    Polestar 3
    19
  • Teho hvBMW iX5 +34 hv
    BMW iX5
    578
    Polestar 3
    544
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −0,1 s
    BMW iX5
    4,6
    Polestar 3
    4,7
  • Suurin nopeus km/hPolestar 3 +20 km/h
    BMW iX5
    210
    Polestar 3
    230
  • DC-lataus kWBMW iX5 +110 kW
    BMW iX5
    460
    Polestar 3
    350
  • AC-lataus kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX5
    22
    Polestar 3
    11
  • Latausaika ↓ minPolestar 3 −1 min
    BMW iX5
    23
    Polestar 3
    22
  • Paino ↓ kgPolestar 3 −335 kg
    BMW iX5
    2825
    Polestar 3
    2490
  • Tavaratila lBMW iX5 +171 l
    BMW iX5
    655
    Polestar 3
    484

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Polestar 3

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX5 vs Polestar 3
Tärkeimmät parametrit BMW iX5
60 xDrive
Polestar 3
Dual Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka845 km647 kmBMW +198 km
Akku141 kWh106 kWhBMW +35 kWh
Kulutus ↓20,1 kWh/100 km19 kWh/100 kmPolestar −1,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus460 kW350 kWBMW +110 kW
AC-lataus22 kW11 kWBMW +11 kW
Latausaika 10–80% ↓23 min22 minPolestar −1 min
Toimintamatka per latausminuutti25,7 km/min20,6 km/minBMW +5,1 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho578 hv544 hvBMW +34 hv
0–100 km/h ↓4,6 s4,7 sBMW −0,1 s
Suurin nopeus210 km/h230 km/hPolestar +20 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2825 kg2490 kgPolestar −335 kg
Tavaratila655 l484 lBMW +171 l
Pituus4994 mm4900 mmBMW +94 mm
Leveys2000 mm——
Korkeus1748 mm1622 mmBMW +126 mm
Akseliväli3035 mm2985 mmBMW +50 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX5

Kustannus per 100 km6,03
Kuukaudessa75
Vuodessa905

Polestar 3

Kustannus per 100 km5,7
Kuukaudessa71
Vuodessa855

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX5

Polestar 3

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX5 vai Polestar 3?

BMW iX5 kulkee pidemmälle: 845 km WLTP verrattuna Polestar 3:n 647 km:iin. Ero on 198 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW iX5 tarjoaa suuremman tavaratilan: 655 l verrattuna Polestar 3:n 484 l:iin. Ero on 171 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX5 ottaa vastaan jopa 460 kW DC-tehoa, Polestar 3 jopa 350 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 23 ja 22 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Polestar 3 kuluttaa vähemmän sähköä: 19 kWh/100 km verrattuna BMW iX5:n 20,1 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 165 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.