Audi Q4 Sportback e-tron vs Citroën ë-C5 Aircross
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 5–3
Suurimmat erot: 0–100 km/h — Audi Q4 Sportback e-tron 6,6 s, Citroën ë-C5 Aircross 8,8 s · Kulutus — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Citroën ë-C5 Aircross 17,8 kWh/100 km · Akku — Audi Q4 Sportback e-tron 77 kWh, Citroën ë-C5 Aircross 96,9 kWh.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron on C-segmentin coupe-SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 451–576 km, teho 204–340 hv.
Citroën ë-C5 Aircross
Citroën ë-C5 Aircross on C-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa kaksi versiota suurella toimintamatkalla ja teholla, ja jossa voimanlähde välittää voimaa etupyörille.
Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 Sportback e-tron vs Citroën ë-C5 Aircross
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Citroën ë-C5 AircrossLong Range
Audi Q4 Sportback e-tron vai Citroën ë-C5 Aircross — kumpi voittaa missä
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 5–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmCitroën ë-C5 Aircross +104 km
- Akku kWhCitroën ë-C5 Aircross +19,9 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −4,4 kWh/100 km
- Teho hvAudi Q4 Sportback e-tron +55 hv
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −2,2 s
- Suurin nopeus km/hAudi Q4 Sportback e-tron +10 km/h
- DC-lataus kWAudi Q4 Sportback e-tron +5 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgEi tietoja
- Tavaratila lCitroën ë-C5 Aircross +38 l
Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs Citroën ë-C5 Aircross
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Citroën ë-C5 AircrossLong Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 576 km | 680 km | Citroën +104 km |
| Akku | 77 kWh | 96,9 kWh | Citroën +19,9 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,4 kWh/100 km | 17,8 kWh/100 km | Audi −4,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 160 kW | Audi +5 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 20–80% ↓ | — | 27 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 15,1 km/min | — |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 286 hv | 231 hv | Audi +55 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 8,8 s | Audi −2,2 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 170 km/h | Audi +10 km/h |
| Vetotapa | RWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | — | 2171 kg | — |
| Tavaratila | 527 l | 565 l | Citroën +38 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Citroën |
| Pituus | — | 4652 mm | — |
| Leveys | — | 1936 mm | — |
| Korkeus | — | 1691 mm | — |
| Akseliväli | — | 2784 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Audi Q4 Sportback e-tron
Citroën ë-C5 Aircross
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Audi Q4 Sportback e-tron
Citroën ë-C5 Aircross
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 Sportback e-tron vai Citroën ë-C5 Aircross?
Citroën ë-C5 Aircross kulkee pidemmälle: 680 km WLTP verrattuna Audi Q4 Sportback e-tron:n 576 km:iin. Ero on 104 km.
Miten Audi Q4 Sportback e-tron:n ja Citroën ë-C5 Aircross:n voimansiirrot eroavat?
Audi Q4 Sportback e-tron:ssa on RWD ja 286 hv. Citroën ë-C5 Aircross:ssä on FWD ja 231 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Citroën ë-C5 Aircross — sen 96,9 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Audi Q4 Sportback e-tron ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Audi Q4 Sportback e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Citroën ë-C5 Aircross jopa 160 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.



