Alpine A290 vs Peugeot e-208

Alpine A290 johtaa 5–3

Suurimmat erot: Teho — Alpine A290 180 hv, Peugeot e-208 156 hv · WLTP-toimintamatka — Alpine A290 380 km, Peugeot e-208 433 km · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Peugeot e-208 8,2 s.

Alpine A290

Alpine A290 on sähköinen B-segmentin hatchback, jota tarjotaan kahdessa käyttövoimavariantissa, joissa teho on 180 hv:stä 220 hv:een.

Peugeot e-208

Peugeot e-208 on B-segmentin hatchback kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 361–433 km, teho 136–281 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A290 vs Peugeot e-208

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Alpine A290 vai Peugeot e-208 — kumpi voittaa missä

Alpine A290 johtaa 5–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPeugeot e-208 +53 km
    Alpine A290
    380
    Peugeot e-208
    433
  • Akku kWhAlpine A290 +1 kWh
    Alpine A290
    52
    Peugeot e-208
    51
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPeugeot e-208 −0,9 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Peugeot e-208
    14,9
  • Teho hvAlpine A290 +24 hv
    Alpine A290
    180
    Peugeot e-208
    156
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,8 s
    Alpine A290
    7,4
    Peugeot e-208
    8,2
  • Suurin nopeus km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Peugeot e-208
    150
  • DC-lataus kWEi eroa
    Alpine A290
    100
    Peugeot e-208
    100
  • AC-lataus kWEi eroa
    Alpine A290
    11
    Peugeot e-208
    11
  • Paino ↓ kgPeugeot e-208 −28 kg
    Alpine A290
    1483
    Peugeot e-208
    1455
  • Tavaratila lAlpine A290 +17 l
    Alpine A290
    326
    Peugeot e-208
    309

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Peugeot e-208

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Peugeot e-208
Tärkeimmät parametrit Alpine A290
GT
Peugeot e-208
GT 156
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka380 km433 kmPeugeot +53 km
Akku52 kWh51 kWhAlpine +1 kWh
Kulutus ↓15,8 kWh/100 km14,9 kWh/100 kmPeugeot −0,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW100 kWEi eroa
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠30 min 15–80%35 min 0–80%5 min
Toimintamatka per latausminuutti8,2 km/min9,9 km/minPeugeot +1,7 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho180 hv156 hvAlpine +24 hv
0–100 km/h ↓7,4 s8,2 sAlpine −0,8 s
Suurin nopeus160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1483 kg1455 kgPeugeot −28 kg
Tavaratila326 l309 lAlpine +17 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus3997 mm4055 mmPeugeot +58 mm
Leveys1823 mm1745 mmAlpine +78 mm
Korkeus1512 mm1430 mmAlpine +82 mm
Akseliväli2534 mm2540 mmPeugeot +6 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Alpine A290

Kustannus per 100 km4,74
Kuukaudessa59
Vuodessa711

Peugeot e-208

Kustannus per 100 km4,47
Kuukaudessa56
Vuodessa671

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Alpine A290

Peugeot e-208

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Alpine A290 vai Peugeot e-208?

Peugeot e-208 kulkee pidemmälle: 433 km WLTP verrattuna Alpine A290:n 380 km:iin. Ero on 53 km.

Miksi mallissa Alpine A290 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Peugeot e-208?

Alpine A290 sisältää 52 kWh ja kulkee 380 km, kun taas Peugeot e-208:ssa on 51 kWh akku ja se kulkee 433 km. Energiankulutus ratkaisee: 15,8 vs. 14,9 kWh/100 km.

Kumpi latautuu nopeammin?

Alpine A290 ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Peugeot e-208 jopa 100 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Peugeot e-208 kuluttaa vähemmän sähköä: 14,9 kWh/100 km verrattuna Alpine A290:n 15,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 135 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.