Alpine A290 vs GWM Ora 03

Alpine A290 johtaa 7–2

Suurimmat erot: Latausaika 15–80% — Alpine A290 30 min, GWM Ora 03 48 min · DC-lataus — Alpine A290 100 kW, GWM Ora 03 67 kW · Tavaratila — Alpine A290 326 l, GWM Ora 03 228 l.

Alpine A290

Alpine A290 on sähköinen B-segmentin hatchback, jota tarjotaan kahdessa käyttövoimavariantissa, joissa teho on 180 hv:stä 220 hv:een.

GWM Ora 03

GWM Ora 03 on sähköinen hatchback-malli (segmentti B), joka tarjoaa kaksi eri akkukapasiteettivaihtoehtoa, mutta käyttää samaa moottorin tehoa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A290 vs GWM Ora 03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Alpine A290 vai GWM Ora 03 — kumpi voittaa missä

Alpine A290 johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmGWM Ora 03 +40 km
    Alpine A290
    380
    GWM Ora 03
    420
  • Akku kWhGWM Ora 03 +11 kWh
    Alpine A290
    52
    GWM Ora 03
    63
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAlpine A290 −0,7 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    GWM Ora 03
    16,5
  • Teho hvAlpine A290 +9 hv
    Alpine A290
    180
    GWM Ora 03
    171
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,8 s
    Alpine A290
    7,4
    GWM Ora 03
    8,2
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Alpine A290
    160
    GWM Ora 03
    160
  • DC-lataus kWAlpine A290 +33 kW
    Alpine A290
    100
    GWM Ora 03
    67
  • AC-lataus kWEi eroa
    Alpine A290
    11
    GWM Ora 03
    11
  • Latausaika ↓ minAlpine A290 −18 min
    Alpine A290
    30
    GWM Ora 03
    48
  • Paino ↓ kgAlpine A290 −97 kg
    Alpine A290
    1483
    GWM Ora 03
    1580
  • Tavaratila lAlpine A290 +98 l
    Alpine A290
    326
    GWM Ora 03
    228

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs GWM Ora 03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs GWM Ora 03
Tärkeimmät parametrit Alpine A290
GT
GWM Ora 03
63 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka380 km420 kmGWM Ora +40 km
Akku52 kWh63 kWhGWM Ora +11 kWh
Kulutus ↓15,8 kWh/100 km16,5 kWh/100 kmAlpine −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW67 kWAlpine +33 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 15–80% ↓30 min48 minAlpine −18 min
Toimintamatka per latausminuutti8,2 km/min5,7 km/minAlpine +2,5 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho180 hv171 hvAlpine +9 hv
0–100 km/h ↓7,4 s8,2 sAlpine −0,8 s
Suurin nopeus160 km/h160 km/hEi eroa
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1483 kg1580 kgAlpine −97 kg
Tavaratila326 l228 lAlpine +98 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus3997 mm4235 mmGWM Ora +238 mm
Leveys1823 mm1825 mmGWM Ora +2 mm
Korkeus1512 mm1603 mmGWM Ora +91 mm
Akseliväli2534 mm2650 mmGWM Ora +116 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Alpine A290

Kustannus per 100 km4,74
Kuukaudessa59
Vuodessa711

GWM Ora 03

Kustannus per 100 km4,95
Kuukaudessa62
Vuodessa743

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Alpine A290

GWM Ora 03

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Alpine A290 vai GWM Ora 03?

GWM Ora 03 kulkee pidemmälle: 420 km WLTP verrattuna Alpine A290:n 380 km:iin. Ero on 40 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Alpine A290 tarjoaa suuremman tavaratilan: 326 l verrattuna GWM Ora 03:n 228 l:iin. Ero on 98 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Alpine A290 ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, GWM Ora 03 jopa 67 kW. Lataus 15 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 48 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Alpine A290 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,8 kWh/100 km verrattuna GWM Ora 03:n 16,5 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 105 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.