Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

Tasapeli 3–3

Suurimmat erot: Teho — Alpine A290 180 hv, Renault 5 E-Tech 150 hv · WLTP-toimintamatka — Alpine A290 380 km, Renault 5 E-Tech 430 km · Kulutus — Alpine A290 15,8 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km.

Alpine A290

Alpine A290 on sähköinen B-segmentin hatchback, jota tarjotaan kahdessa käyttövoimavariantissa, joissa teho on 180 hv:stä 220 hv:een.

Renault 5 E-Tech

Renault 5 E-Tech on sähköinen B-segmentin hatchback etuvetoisella voimansiirrolla: teho 95–150 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavalla jopa 430 km ja DC-lataus enintään 100 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Alpine A290 vai Renault 5 E-Tech — kumpi voittaa missä

Tasapeli 3–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmRenault 5 E-Tech +50 km
    Alpine A290
    380
    Renault 5 E-Tech
    430
  • Akku kWhEi eroa
    Alpine A290
    52
    Renault 5 E-Tech
    52
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −1,6 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Renault 5 E-Tech
    14,2
  • Teho hvAlpine A290 +30 hv
    Alpine A290
    180
    Renault 5 E-Tech
    150
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,5 s
    Alpine A290
    7,4
    Renault 5 E-Tech
    7,9
  • Suurin nopeus km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Renault 5 E-Tech
    150
  • DC-lataus kWEi eroa
    Alpine A290
    100
    Renault 5 E-Tech
    100
  • AC-lataus kWEi eroa
    Alpine A290
    11
    Renault 5 E-Tech
    11
  • Latausaika ↓ minEi eroa
    Alpine A290
    30
    Renault 5 E-Tech
    30
  • Paino ↓ kgRenault 5 E-Tech −34 kg
    Alpine A290
    1483
    Renault 5 E-Tech
    1449
  • Tavaratila lEi eroa
    Alpine A290
    326
    Renault 5 E-Tech
    326

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech
Tärkeimmät parametrit Alpine A290
GT
Renault 5 E-Tech
Comfort Range 150
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka380 km430 kmRenault +50 km
Akku52 kWh52 kWhEi eroa
Kulutus ↓15,8 kWh/100 km14,2 kWh/100 kmRenault −1,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW100 kWEi eroa
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 15–80% ↓30 min30 minEi eroa
Toimintamatka per latausminuutti8,2 km/min9,3 km/minRenault +1,1 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho180 hv150 hvAlpine +30 hv
0–100 km/h ↓7,4 s7,9 sAlpine −0,5 s
Suurin nopeus160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1483 kg1449 kgRenault −34 kg
Tavaratila326 l326 lEi eroa
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus3997 mm3922 mmAlpine +75 mm
Leveys1823 mm1774 mmAlpine +49 mm
Korkeus1512 mm1498 mmAlpine +14 mm
Akseliväli2534 mm2540 mmRenault +6 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Alpine A290

Kustannus per 100 km4,74
Kuukaudessa59
Vuodessa711

Renault 5 E-Tech

Kustannus per 100 km4,26
Kuukaudessa53
Vuodessa639

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Alpine A290

Renault 5 E-Tech

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Alpine A290 vai Renault 5 E-Tech?

Renault 5 E-Tech kulkee pidemmälle: 430 km WLTP verrattuna Alpine A290:n 380 km:iin. Ero on 50 km.

Kumpi latautuu nopeammin?

Alpine A290 ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Renault 5 E-Tech jopa 100 kW. Lataus 15 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 30 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Renault 5 E-Tech kuluttaa vähemmän sähköä: 14,2 kWh/100 km verrattuna Alpine A290:n 15,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 240 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.