Alpine A290 vs Hyundai IONIQ 3
Hyundai IONIQ 3 johtaa 6–3
Suurimmat erot: Tavaratila — Alpine A290 326 l, Hyundai IONIQ 3 441 l · Teho — Alpine A290 180 hv, Hyundai IONIQ 3 135 hv · WLTP-toimintamatka — Alpine A290 380 km, Hyundai IONIQ 3 497 km.
Alpine A290
Alpine A290 on sähköinen B-segmentin hatchback, jota tarjotaan kahdessa käyttövoimavariantissa, joissa teho on 180 hv:stä 220 hv:een.
Hyundai IONIQ 3
Hyundai IONIQ 3 on B-segmentin hatchback kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 344–497 km.
Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A290 vs Hyundai IONIQ 3
Alpine A290GT
Hyundai IONIQ 3Long Range
Alpine A290 vai Hyundai IONIQ 3 — kumpi voittaa missä
Hyundai IONIQ 3 johtaa 6–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmHyundai IONIQ 3 +117 km
- Akku kWhHyundai IONIQ 3 +9 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmHyundai IONIQ 3 −2 kWh/100 km
- Teho hvAlpine A290 +45 hv
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −2,2 s
- Suurin nopeus km/hHyundai IONIQ 3 +5 km/h
- DC-lataus kWHyundai IONIQ 3 +10 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgAlpine A290 −72 kg
- Tavaratila lHyundai IONIQ 3 +115 l
Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Hyundai IONIQ 3
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Alpine A290GT | Hyundai IONIQ 3Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 380 km | 497 km | Hyundai +117 km |
| Akku | 52 kWh | 61 kWh | Hyundai +9 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,8 kWh/100 km | 13,8 kWh/100 km | Hyundai −2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 100 kW | 110 kW | Hyundai +10 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 30 min 15–80% | 30 min 10–80% | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,2 km/min | 11,6 km/min | Hyundai +3,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 180 hv | 135 hv | Alpine +45 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,4 s | 9,6 s | Alpine −2,2 s |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 165 km/h | Hyundai +5 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1483 kg | 1555 kg | Alpine −72 kg |
| Tavaratila | 326 l | 441 l | Hyundai +115 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 3997 mm | 4155 mm | Hyundai +158 mm |
| Leveys | 1823 mm | 1800 mm | Alpine +23 mm |
| Korkeus | 1512 mm | 1505 mm | Alpine +7 mm |
| Akseliväli | 2534 mm | 2680 mm | Hyundai +146 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Alpine A290
Hyundai IONIQ 3
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Alpine A290
Hyundai IONIQ 3
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





