Nissan Leaf vs Toyota C-HR+
Nissan Leaf fører 4 til 3
Største forskelle: Bagagerum — Nissan Leaf 437 l, Toyota C-HR+ 416 l · Batteri — Nissan Leaf 75 kWh, Toyota C-HR+ 72 kWh · Effekt — Nissan Leaf 217 hk, Toyota C-HR+ 224 hk.
Nissan Leaf
Nissan Leaf i tredje generation er en crossover i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: WLTP-rækkevidde fra 451 til 622 km.
Toyota C-HR+
Toyota C-HR+ er en crossover i C-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 458 til 606 km, effekt fra 167 til 343 hk.
Profil mod markedet: Nissan Leaf vs Toyota C-HR+
Nissan Leaf75 kWh
Toyota C-HR+77 kWh
Nissan Leaf eller Toyota C-HR+ — hvem vinder hvor
Nissan Leaf fører 4 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmNissan Leaf +16 km
- Batteri kWhNissan Leaf +3 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −0,4 kWh/100 km
- Effekt hkToyota C-HR+ +7 hk
- 0–100 km/t ↓ sToyota C-HR+ −0,2 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgNissan Leaf −7 kg
- Bagagerum lNissan Leaf +21 l
Tekniske data: Nissan Leaf vs Toyota C-HR+
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Nissan Leaf75 kWh | Toyota C-HR+77 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 622 km | 606 km | Nissan +16 km |
| Batteri | 75 kWh | 72 kWh | Nissan +3 kWh |
| Forbrug ↓ | 13,8 kWh/100 km | 13,4 kWh/100 km | Toyota −0,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 150 kW | 150 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 30 min 20–80% | 28 min 10–80% | 2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 12,4 km/min | 15,2 km/min | Toyota +2,8 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 217 hk | 224 hk | Toyota +7 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,6 s | 7,4 s | Toyota −0,2 s |
| Topfart | 160 km/h | 160 km/h | Ingen forskel |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1883 kg | 1890 kg | Nissan −7 kg |
| Bagagerum | 437 l | 416 l | Nissan +21 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4350 mm | 4520 mm | Toyota +170 mm |
| Bredde | 1810 mm | 1870 mm | Toyota +60 mm |
| Højde | 1550 mm | 1595 mm | Toyota +45 mm |
| Akseafstand | 2690 mm | 2750 mm | Toyota +60 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Nissan Leaf
Toyota C-HR+
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Nissan Leaf
Toyota C-HR+
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover, segment C
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Xpeng L03
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Leapmotor B10
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan LeafvsChangan Deepal S05
Toyota C-HR+vs
Kia EV3
Toyota C-HR+vs
Mitsubishi Eclipse Cross
Toyota C-HR+vs
Škoda Elroq
Toyota C-HR+vsChangan Deepal S05Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Nissan Leaf eller Toyota C-HR+?
Nissan Leaf kører længere: 622 km WLTP mod 606 km for Toyota C-HR+. Det er en forskel på 16 km.
Hvilken lader hurtigst?
Nissan Leaf accepterer op til 150 kW DC, Toyota C-HR+ op til 150 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Toyota C-HR+ bruger mindre strøm: 13,4 kWh/100 km mod 13,8 kWh/100 km i Nissan Leaf. Over 15000 km om året er det en forskel på 60 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.