Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Nissan Leaf fører 6 til 3

Største forskelle: DC-opladning — Kia Niro EV 80 kW, Nissan Leaf 150 kW · WLTP-rækkevidde — Kia Niro EV 460 km, Nissan Leaf 622 km · Forbrug — Kia Niro EV 16,2 kWh/100 km, Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km.

Kia Niro EV

Kia Niro EV er en elektrisk crossover-bil i C-segmentet, der tilbyder forhjulstræk og en rækkevidde på op til 460 kilometer ifølge WLTP-standarden.

Nissan Leaf

Nissan Leaf i tredje generation er en crossover i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: WLTP-rækkevidde fra 451 til 622 km.

Profil mod markedet: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Kia Niro EV eller Nissan Leaf — hvem vinder hvor

Nissan Leaf fører 6 til 3

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmNissan Leaf +162 km
    Kia Niro EV
    460
    Nissan Leaf
    622
  • Batteri kWhNissan Leaf +10,2 kWh
    Kia Niro EV
    64,8
    Nissan Leaf
    75
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,4 kWh/100 km
    Kia Niro EV
    16,2
    Nissan Leaf
    13,8
  • Effekt hkNissan Leaf +13 hk
    Kia Niro EV
    204
    Nissan Leaf
    217
  • 0–100 km/t ↓ sNissan Leaf −0,2 s
    Kia Niro EV
    7,8
    Nissan Leaf
    7,6
  • Topfart km/hKia Niro EV +7 km/h
    Kia Niro EV
    167
    Nissan Leaf
    160
  • DC-opladning kWNissan Leaf +70 kW
    Kia Niro EV
    80
    Nissan Leaf
    150
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Kia Niro EV
    11
    Nissan Leaf
    11
  • Vægt ↓ kgKia Niro EV −273 kg
    Kia Niro EV
    1610
    Nissan Leaf
    1883
  • Bagagerum lKia Niro EV +38 l
    Kia Niro EV
    475
    Nissan Leaf
    437

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Kia Niro EV vs Nissan Leaf
Nøgleværdier Kia Niro EV
64.8 kWh
Nissan Leaf
75 kWh
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde460 km622 kmNissan +162 km
Batteri64,8 kWh75 kWhNissan +10,2 kWh
Forbrug ↓16,2 kWh/100 km13,8 kWh/100 kmNissan −2,4 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning80 kW150 kWNissan +70 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠43 min 10–80%30 min 20–80%13 min
Rækkevidde pr. minut opladning7,5 km/min12,4 km/minNissan +4,9 km/min
Spænding400 V400 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk217 hkNissan +13 hk
0–100 km/t ↓7,8 s7,6 sNissan −0,2 s
Topfart167 km/h160 km/hKia +7 km/h
TrækFWDFWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1610 kg1883 kgKia −273 kg
Bagagerum475 l437 lKia +38 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4420 mm4350 mmKia +70 mm
Bredde1825 mm1810 mmKia +15 mm
Højde1570 mm1550 mmKia +20 mm
Akseafstand2720 mm2690 mmKia +30 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Kia Niro EV

Omkostning pr. 100 km4,86
Pr. måned61
Pr. år729

Nissan Leaf

Omkostning pr. 100 km4,14
Pr. måned52
Pr. år621

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Kia Niro EV

Nissan Leaf

Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Kia Niro EV eller Nissan Leaf?

Nissan Leaf kører længere: 622 km WLTP mod 460 km for Kia Niro EV. Det er en forskel på 162 km.

Hvilken lader hurtigst?

Kia Niro EV accepterer op til 80 kW DC, Nissan Leaf op til 150 kW.

Hvilken er billigst at køre?

Nissan Leaf bruger mindre strøm: 13,8 kWh/100 km mod 16,2 kWh/100 km i Kia Niro EV. Over 15000 km om året er det en forskel på 360 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.