BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
BYD Sealion 7 fører 6 til 3
Største forskelle: Effekt — BYD Sealion 7 530 hk, Leapmotor C10 299 hk · 0–100 km/t — BYD Sealion 7 4,5 s, Leapmotor C10 6,6 s · DC-opladning — BYD Sealion 7 230 kW, Leapmotor C10 180 kW.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 er en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 456 til 502 km, effekt fra 312 til 530 hk.
Leapmotor C10
Leapmotor C10 er en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 420 til 510 km, effekt fra 218 til 571 hk.
Profil mod markedet: BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
BYD Sealion 7Excellence AWD
Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh)
BYD Sealion 7 eller Leapmotor C10 — hvem vinder hvor
BYD Sealion 7 fører 6 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmLeapmotor C10 +8 km
- Batteri kWhBYD Sealion 7 +9,4 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmLeapmotor C10 −0,2 kWh/100 km
- Effekt hkBYD Sealion 7 +231 hk
- 0–100 km/t ↓ sBYD Sealion 7 −2,1 s
- Topfart km/hBYD Sealion 7 +25 km/h
- DC-opladning kWBYD Sealion 7 +50 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgLeapmotor C10 −405 kg
- Bagagerum lBYD Sealion 7 +85 l
Tekniske data: BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | BYD Sealion 7Excellence AWD | Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh) | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 502 km | 510 km | Leapmotor +8 km |
| Batteri | 91,3 kWh | 81,9 kWh | BYD +9,4 kWh |
| Forbrug ↓ | 18,2 kWh/100 km | 18 kWh/100 km | Leapmotor −0,2 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 230 kW | 180 kW | BYD +50 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 24 min 10–80% | 22 min 30–80% | 2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 14,6 km/min | 11,6 km/min | BYD +3 km/min |
| Spænding | — | 800 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 530 hk | 299 hk | BYD +231 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 4,5 s | 6,6 s | BYD −2,1 s |
| Topfart | 215 km/h | 190 km/h | BYD +25 km/h |
| Træk | AWD | RWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2435 kg | 2030 kg | Leapmotor −405 kg |
| Bagagerum | 520 l | 435 l | BYD +85 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Leapmotor |
| Længde | 4830 mm | 4739 mm | BYD +91 mm |
| Bredde | — | 1900 mm | — |
| Højde | — | 1680 mm | — |
| Akseafstand | 2930 mm | 2825 mm | BYD +105 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
BYD Sealion 7
Leapmotor C10
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
BYD Sealion 7
Leapmotor C10
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvorfor har BYD Sealion 7 et større batteri, men kortere rækkevidde end Leapmotor C10?
BYD Sealion 7 har 91,3 kWh og kører 502 km, mens Leapmotor C10 med sit batteri på 81,9 kWh kører 510 km. Energiforbruget afgør det: 18,2 mod 18 kWh/100 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på BYD Sealion 7 og Leapmotor C10 sig?
BYD Sealion 7 har AWD og 530 hk. Leapmotor C10 har RWD og 299 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Leapmotor C10 — dens batteri på 81,9 kWh fungerer som strømkilde. BYD Sealion 7 med 91,3 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken er mest kraftfuld — BYD Sealion 7 eller Leapmotor C10?
BYD Sealion 7 er stærkere: 530 hk mod 299 hk for Leapmotor C10. Forskellen er 231 hk.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.





