BMW iX4 vs Leapmotor C10

BMW iX4 fører 8 til 1

Største forskelle: DC-opladning — BMW iX4 400 kW, Leapmotor C10 180 kW · WLTP-rækkevidde — BMW iX4 828 km, Leapmotor C10 510 km · Effekt — BMW iX4 469 hk, Leapmotor C10 299 hk.

BMW iX4

BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.

Leapmotor C10

Leapmotor C10 er en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 420 til 510 km, effekt fra 218 til 571 hk.

Profil mod markedet: BMW iX4 vs Leapmotor C10

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX4 eller Leapmotor C10 — hvem vinder hvor

BMW iX4 fører 8 til 1

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +318 km
    BMW iX4
    828
    Leapmotor C10
    510
  • Batteri kWhBMW iX4 +26,8 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Leapmotor C10
    81,9
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,3 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Leapmotor C10
    18
  • Effekt hkBMW iX4 +170 hk
    BMW iX4
    469
    Leapmotor C10
    299
  • 0–100 km/t ↓ sBMW iX4 −1,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Leapmotor C10
    6,6
  • Topfart km/hBMW iX4 +20 km/h
    BMW iX4
    210
    Leapmotor C10
    190
  • DC-opladning kWBMW iX4 +220 kW
    BMW iX4
    400
    Leapmotor C10
    180
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX4
    11
    Leapmotor C10
    11
  • Vægt ↓ kgLeapmotor C10 −275 kg
    BMW iX4
    2305
    Leapmotor C10
    2030
  • Bagagerum lBMW iX4 +55 l
    BMW iX4
    490
    Leapmotor C10
    435

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX4 vs Leapmotor C10

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX4 vs Leapmotor C10
Nøgleværdier BMW iX4
50 xDrive
Leapmotor C10
Design Long Range RWD (81,9 kWh)
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde828 km510 kmBMW +318 km
Batteri108,7 kWh81,9 kWhBMW +26,8 kWh
Forbrug ↓15,7 kWh/100 km18 kWh/100 kmBMW −2,3 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning400 kW180 kWBMW +220 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠21 min 10–80%22 min 30–80%1 min
Rækkevidde pr. minut opladning27,6 km/min11,6 km/minBMW +16 km/min
Spænding800 V800 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt469 hk299 hkBMW +170 hk
0–100 km/t ↓4,9 s6,6 sBMW −1,7 s
Topfart210 km/h190 km/hBMW +20 km/h
TrækAWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2305 kg2030 kgLeapmotor −275 kg
Bagagerum490 l435 lBMW +55 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4782 mm4739 mmBMW +43 mm
Bredde1895 mm1900 mmLeapmotor +5 mm
Højde1595 mm1680 mmLeapmotor +85 mm
Akseafstand2897 mm2825 mmBMW +72 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX4

Omkostning pr. 100 km4,71
Pr. måned59
Pr. år707

Leapmotor C10

Omkostning pr. 100 km5,4
Pr. måned67
Pr. år810

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX4

Leapmotor C10

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller Leapmotor C10?

BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 510 km for Leapmotor C10. Det er en forskel på 318 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX4 og Leapmotor C10 sig?

BMW iX4 har AWD og 469 hk. Leapmotor C10 har RWD og 299 hk.

Hvilken er mest kraftfuld — BMW iX4 eller Leapmotor C10?

BMW iX4 er stærkere: 469 hk mod 299 hk for Leapmotor C10. Forskellen er 170 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

BMW iX4 rummer mere: 490 l mod 435 l i Leapmotor C10. Forskellen er 55 l.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.